XXI a. kasdienybės dienoraštis

Tinklaraščių vieta po saule

Dar prisimenu tą 2006-ųjų liepos „Žinių amžiaus“ laidą, po kurios važiuodami kartu su Arnoldu apkalbėjome idėją organizuoti kažkokį renginį blogų (tuomet termino tinklaraštis Aurelijus dar nebuvo pasiūlęs) autoriams. Dabar, kai ankstesnės IT pasaulio ašies – kasmetinės kompiuterių pardavėjų parodos – vietą be kompromisų atėmė tinklaraštininkai, jau būtų sunku ginčytis, kur nukrypusios to paties pasaulio akys.

Tai, jog pagrindiniai žiniasklaidos stebėtojai tik pastaruoju metu atkreipė dėmesį šioms žinių sklaidos priemonėms, daugiau jų aplaidumas, nei dar vienas tinklaraščių svarbos įrodymas.

Ką reikėtų žinoti bent kiek informacijos sklaidos mechanizmais ir jų generuojamu turiniu besidomintiems? Bijodamas suklysti, paminėsiu chronologiškai. Pirmieji, tradiciškai skubėdami buvo lenkiško kvapo „AdNet“ – apie jų sistemą „Newspoint“ teko išgirsti šių metų pradžioje. Antrąją ir trečiąją vietas skiria vos trys dienos – „Cision Lietuva“ laiškas pasiekė liepos 17 dieną, o „Mediaskopas“ apie analogišką paslaugą pranešė liepos 20-ąją (tiesa, nei sidabro, nei bronzos laimėtojai kol kas detalių savo interneto naujienose nepateikia).

Negaliu šių trijų pasirinkimų lyginti, nes nė vieno iš jų nenaudoju kaip klientas. Todėl šį kartą apsiribosiu pastabomis „iš šono“, ką reiškia toks pavėluotas verslo ir valstybės institucijų (abi kartu šios grupės ir yra pagrindiniai žiniasklaidos stebėsenos paslaugų vartotojai) susidomėjimas naująja žiniasklaida. Kodėl pavėluotas? Priminsiu, jog žurnalas „Time“ metų žmogumi kiekvieną iš mūsų – t.y. interneto vartotoją – išrinko dar 2006-aisiais. Galima būtų pasiteisinti, jog Lietuva tiek vartojimu, tiek ir verslo poreikiais atsilieka tuos trejetą metų, bet .. Nepaisant to, pažiūrėkim, ką šiandien turim čia, Lietuvoje.

Pirma, tinklaraščių autoriai yra laisvi žmonės ir pinigai jiems toli gražu nėra esminis noro kurti šaltinis. Todėl pašalinių asmenų norai stebėti, kontroliuoti, matuoti, tirti ir pan. gali būti sėkmingi tik tiek, kiek tai susiję a) su maža tinklaraščių dalimi, planuojančių kada nors uždirbti pinigus; b) didesne tinklaraščių dalimi, norinčia pasimatuoti, kas didesnis/geresnis. Pavyzdžiui, „Cision Lietuva“ siūlyta specialių tinklaraščių kodo priedų, galinčių matuoti auditoriją, idėja jau atmesta. Tinklaraščių skaitytojų apklausas buvo bandyta daryti, tačiau ir dėl tyrimų metodologijos, ir dėl objektyvių priežasčių (daugeliui tai nesvarbu, liko ignoruota) gautos išvados menkavertės.

Jeigu tradicinėje žiniasklaidoje tinklaraščių auditorija yra pagrindinis pinigų srautų iešmininkas, tai tinklaraščiams tai joks „vežantis“ dalykas. Mąstantys žmonės jau seniai netiki TV metrais ir panašiomis sistemomis, tikrai neverta tikėtis, jog pavyktų ką nors iš tiesų patikima sukurti tinklaraščiams. Tinklaraščių auditorija – ir nišinė, ir kartu itin tikslinė. „Tipping point“ terminais, čia itin svarbūs „maven’ai“, kurie santykinai nišines žinias gali efektyviai išplatint masinei auditorijai. Kitas dalykas, kad didžiausių lietuviškų tinklaraščių autoriai patys dažnai yra arba „maven’ai“, arba „connector’iai“, todėl tinklaraščiuose dažnai atsiranda santykinai siaura, tačiau potencialiai sprogi informacija (ypač – korumpuoto verslo/valstybės institucijų požiūriu). Visa tai keičia „auditorijos“ prasmę. Jeigu tradicinėje žiniasklaidoje „auditorija“ svarbi kaip paklusni informaciją priimanti masė, tai „tinklaraščių auditorija“ yra potencialiai pavojinga dėl savo sugebėjimų kelti rūpesčius, pavyzdžiui, žiniasklaidos stebėsenos paslaugų užsakovams 🙂 Todėl tinklaraščių stebėsena iš tiesų gali veikti kaip sėkmingas išankstinis aliarmas.

Antra, baigtinio stebimų tinklaraščių sąrašo sudaryti neįmanoma – tai gyvas organizmas, kuris keičiasi nuo bet kokio įvykio ar sąlygų. Dabar, kai daaaaaug plunksną valdančių ir informaciją analizuoti sugebančių profesionalų turi ir turės daaaaug laisvo laiko, tas potencialas tik dar labiau išauga ir tampa kartu pavojingas bei galimai naudingas (žiūrint, iš kurios pusės žvelgiama). Tiesa, nebaigtinio pobūdžio sąrašas nereiškia, jog tinklaraščių bendruomenėje nėra lyderių ar labiausiai tikėtinų, kur gali pasirodyti pikta konkurentų letena..

Trečia, iš tiesų abejoju, ar tinklaraščių autoriams nors kiek svarbu, ar jų mintis skaito, mato ir bijo įmonės X vadovas. Tinklaraščiams žymiai svarbesnis yra gyvas ryšys, t.y. nuoseklus skaitytojų ratas, aktyvus grįžtamasis ryšys, o ne nufiltruota ir išblizginta komunikacijos specialistų minčių seka.

Tuo pačiu žiniasklaidos stebėsenos bendrovių veiksmai eilinį kartą iškelia klausimą dėl pažeidinėjamų autorių ir gretutinių teisių. Tinklaraščių įrašai yra autorinis kūrinys, kurį pilna apimtimi kopijuojančios ir „ant kliento stalo“ popieriniu pavidalu siekiančios pateikti bendrovės mažų mažiausiai atima galimybę matyti, kas ir kokią tinklaraščio dalį skaito, panaikina grįžtamojo ryšio privalumus ir skurdina pačius tinklaraščius. Lietuvoje jau turime ne vieną ir ne atvejus, kai būtent tinklaraščiuose puikiai atsiskleidžia kritikuojančiųjų ir kritikuojamųjų santykiai. Popierinis variantas to pasiūlyti niekada negalės.

Visa tai nereiškia, jog tinklaraščių stebėti nereikia, tą daryti būtina, tačiau tradicinių mechanizmų copy&paste’inti tinklaraščiams tikrai nepavyks. Kaip sukurti nauja? Klausimas atviras. O klausimas, ar žinių sklaidos dinozaurai per tris metus užleis dalį medžioklės plotų, uždarytas.

9 Comments

 1. Xawiers

  … įrašai yra autorinis kūrinys, kurį pilna apimtimi kopijuojančios ir „ant kliento stalo“ popieriniu pavidalu siekiančios pateikti bendrovės…
  turi irodymus ? 🙂 manau tai netiesioginis melas jei nezinai kaip tai jie daro. O jei jie tiesiog pateikia nuoroda i tavo puslapi?
  As kazkada darydavau isankstinias isvadas nezinodamas visu faktu ir apsikvailindavau. Dabar to vengiu.

 2. Deividas

  Adnet gal ir turi to lenkiško kvapo truputuką. Bet su NewsPoint tai gerokai mažiau reikalų turi.

 3. Vytautas Vorobjovas | NewsPoint

  Liutaurai, NewsPoint yra Impartnerio projektas. Su Adnetu jis nieko bendro neturi.

  Linkėjimai,

  V.

 4. Xawiers

  Vytautai, reik skaityti daugiau:
  “Esminė informacija
  NewsPoint sistema yra sukurta ir vystoma norvegų įmonės Opoint AS.”
  Impartner yra tik atstovas 😛

 5. Liutauras

  Xawiers, dėl “darbo stalo” – cituoju vieną iš rinkos dalyvių 🙂

  Deividai/Vytautai, ar teisingai suprantu mintį, jog “AdNet” ir “Impartner” yra nesusijusios bendrovės?

 6. Akvilė / Cision Lietuva

  1. Leiskite pastebėti, kad dėmesį į tinklaraščius pagaliau atkreipėme ne mes – dėmesį pagaliau atkreipė mūsų klientai – atsirado paklausa. Ar, jūsų manymu, mes turėjome daryti tinklaraščių monitoringą ir analizę ir dėti ją į stalčių? 🙂
  2. Kad ir kokie laisvi žmonės būtų tinklaraščių autoriai, savo mintis jie tam ir viešina, kad nori, jog jas kažkas skaitytų. Ir atsižvelgtų. Jei kodo priedų, galinčių matuoti auditoriją, idėja, kaip jūs sakote, atmesta (beje, ją atmetė tik nedaugelis), galbūt nemokamas Google Analytics panaudojimas bus priimtinas blogeriams.
  3. Stebimų blogų ir forumų sąrašas, kaip jau ne kartą esu minėjusi, nėra baigtinis, bet esmės tai nekeičia. Taikydami du kriterijus – pasirodančios informacijos aktualumą verslui bei šaltinio populiarumą, turime sąrašą, tenkinantį mūsų klientus ir leidžiantį pateikti juos dominančią informaciją. Iš tiesų, keista, kad jaučiame iš jūsų priešiškumą – galėtumėte pasidžiaugti, kad esate tokie svarbūs, kad kompanijos nori išgirsti atsiliepimus apie savo paslaugas ar produktus, nori į juos reaguoti ir tobulėti. Nuo to visiems tik geriau.

 7. Deividas

  Liutaurai, ar mes čia rašom apie santykius ar apie tai kieno yra NewsPoint? Jei apie priklausomumą tai NewsPoint nei per kur nepriklauso Adnetui…

 8. Liutauras

  Akvile,
  1 – čia Jūs tikrai jaučiate pulsą geriau, bet faktas lieka kaip blynas – vėluojame 🙂
  2 – sutinku, blogologas.lt pavyzdys tik patvirtina, jog mano minėta [b] situacija dažna 🙂
  3 – priešiškumo tikrai nėra, tai panašiau į nenorą būti įspraustiems į kažkieno sukurtus rėmus 🙂

 9. Liutauras

  Deividai, tiesiog man atrodo, jog mažiau įsigilinusiam skaitytojui svarbu žinoti, jog Lietuvoje už “Newspoint” stovi “AdNet” grupė, lygiai kaip už “Mediaskopo” – BNS’as.

  Atskiras tolesnio tyrimo klausimas – šių trijų sistemų galimybės, taikymo spektras ir vertė klientams. Net iš bazinio paslaugų aprašo akivaizdu, jog kiekviena yra savita ir skirta kitokioms užduotims. Tikiuosi, kada nors atsilaisvins rankos ir galėsiu panagrinėti detaliau 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *