XXI a. kasdienybės dienoraštis

7 priežastys, kodėl naudinga žinoti savo šaknis

Labai retas lietuvis galėtų papasakoti kokią nors įdomią istoriją ar legendą net apie savo prosenelius

1 priežastis – žmonės miršta, dokumentai praranda kontekstą ir nyksta

Šiandien (!) yra pats geriausias laikas, nes rytoj dalis liudininkų jau bus dausose. O dokumentai, kurie šiandien dar yra, pasimes, bus sudeginti ar liks neįvardinti (pavyzdžiui, nuotraukose) ir nepaaiškinti (kodėl kas nors persikėlė).

2 priežastis – „Ir tai praeis!“ arba fonas jūsų aukštumoms ir žemumoms

Jeigu galvojate esąs unikalus ir vienintelis, tai protėvių sąrašas labai greitai pastatys į gretą. O joje – ir geresnių, ir blogesnių atvejų į valias. Tai gera proga prisiminti, kad galite ir geriau. O jeigu nepasisekė – tai paguoda, kad visi mes ant druskos augam.

3 priežastis – labai greitai suprasit, kad etninis nacionalizmas yra totali fikcija

Užtenka surasti 5-6 protėvius „į gilį“ ir tampa labai paprasta suvokti, kad net ir stabilioje menkai migruojančioje visuomenėje mūsų protėvių kaita ir šaknys tokie įvairūs, kad ieškoti kokio nors „tikro lietuvio“ ar „tikro ruso“ – jokios prasmės.

4 priežastis – loginės užduotys neleis pasenti protui

Gal šiandien jums dar tik 20-imt, tačiau tyrimai rodo, kad reguliarūs logikos (ir matematikos) uždaviniai ir jų sprendimas yra puiki prevencija ir priešnuodis ilgiems metams prieš galvos ligas.

5 priežastis – platesnis kontekstas įvykiams suvokti

Gilindamiesi į istorinius savo protėvių įvykius neišvengiamai patirsite ir atrasite įvairias šalutines sąsajas. Atrodytų, negi svarbu, kad kažkas išvažiavo į Rygą ar Peterburgą? Ir netyčia paaiškės, kad būtent tai buvo esminiai posūkiai gyvenime. Ir net baudžiauninkų persikėlimas iš vieno kaimo į kitą bus ne tik sausas faktas, o kažkokio esminio vietos įvykio (ar žmogaus) nulemtas.

6 priežastis – ryšių su tolimais giminėmis prisiminimas ar atradimas

Karantino metu tai puikus būdas atkurti senus ryšius, kurie gyvenime buvo tik kartą ar du išbandyti. Internetu dėliodami šakas ir šapelius žiū surasit ir netikėtų atradimų. O kur du stos, ten visada daugiau padarys!

7 priežastis – DNR tyrimai atveria naujas erdves

Genetika yra ta terra incognita, kurią dar tik pradedame tyrinėti. Žinoma, kai kam tai gali būti ir įdomus būdas patikrinti, ar bendri protėviai kur nors „nenuėjo į šoną“ 🙂 Bet gerokai įdomesnės yra, pavyzdžiui, genetinių ligų tyrimo galimybės. Prieš Covid-19 panaudota mRNR technologija yra dar vienas žingsnis į individualiai genetiškai pritaikytų gydymo metodų ir priemonių kūrimą. Kuo daugiau savo tiesioginių protėvių DNR medžiagos turėsite – tuo išsamesnė pradinė medžiaga tyrimams ir būsimiems sprendimams. Juk visi norime gyventi 117 metų, ar ne?

***

Žinoma, tai tik keli smulkūs pavyzdžiai, kuriuos galima ir reikia pildyti.

Apie naudą galime padiskutuoti, kai pamąstę atsakysite į šiuos klausimus:

  1. Kokią ankstyviausią savo protėvių nuotrauką turite?
    Kas joje užfiksuota?
  2. Koks jūsų giminės pasakojimas ar legenda perduodama iš kartos į kartą?
    Kurie protėviai yra jūsų pavyzdys?
  3. Kuriais metais (bent apytiksliai) gimė jūsų tolimiausias tiesioginis protėvis?
    Kur jis gimė ir ką jis veikė gyvenime?

1 Comment

  1. Liutauras

    Dar vienas papildymas. Jeigu esat tikintys pomirtiniu gyvenimu, tai atradę savo protėvius dabar po mirties būsit dideliame pažįstamų žmonių būryje 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *