XXI a. kasdienybės dienoraštis

Profesionalios manipuliacijos Facebook’e patikliais senjorais – už Laisvės partiją, Remigijų Šimašių, liberalus ir konservatorius

Prieš trejus metus rašiau apie konservatorių partijos naudojamus netikrus „Facebook“ profilius ir pateikiau vieną konkretų pavyzdį. Šį kartą – apie kitos dešiniosios jėgos, liberalų iš Laisvės partijos, naudojamas informacines manipuliacijas didžiausiame lietuviškame socialiniame tinkle.

Igno Žumingio Facebook profilis

Susipažinkite – išgalvotas personažas Ignas Žumingis. Pagal autorių užmanymą jis yra senjoras, profesinę mokyklą Vilniuje baigęs pensininkas, kuris dabar gyvena provincijoje (o 2022-aisiais metais ir neva daug keliavęs po Europos šalis). Socialiniame tinkle jis registravosi 2015 metų antroje pusėje, o aktyviau pradėjo čia dalyvauti 2016 metais, prieš rinkimus į Seimą.

Personažas sukurtas taip, tarsi atstovautų pagyvenusių piliečių auditoriją. Kurioje neva „sveiko proto“ senjorai remia ir palaiko liberalių idėjų darbotvarkę. Šio profilio komentarais kuriamas įvaizdis, neva senjorai palaiko liberalias idėjas, jos jiems priimtinos ir patrauklios. Tinklas realių žmonių, kurie tapę šio netikro personažo sekėjais ir net draugais, yra dirbtinis autentiškumo garantas ir sukuria tikrumo fikciją.

Nuo 2018 metų personažas pradėtas naudoti ir kituose kanaluose, pavyzdžiui, jo vardu pradėta rašyti įvairius teminius tekstus Delfi portalo piliečių nuomonių rubrikoje. Taip netikras profilis tampa priemone fiktyviai diskusijai užkurti ir joje palaikyti vieną iš autoriams reikalingų pozicijų.

Tačiau 2020 metų Seimo rinkimų kampanijos metu profilyje pradėta atvirai agituoti už liberalus ir konservatorius. Šio profilio informaciją vertinusi VRK to nepripažino politine reklama, nes laikė šio profilio autorių gyvu žmogumi, reiškiančiu savo nuomonę:

Kaip matyti iš teksto – profilio autoriai tiesiogiai agitavo už liberalus, o kaip antrą pasirinkimą siūlė konservatorius.

Iš to, kad autoriai 2021 metais kituose tekstuose aktyviai rėmė partnerystės įstatymo idėjas, daryti išvada, kad autorių kolektyvas yra tiesiogiai susijęs su Laisvės partija. Bet artėjant savivaldos rinkimams Laisvės partijai, panašu, kantrybė baigėsi, ir pradėta atvirai agituoti už Remigijų Šimašių – tą puikiai iliustruoja beatodairiška parama gatvių siaurinimo iniciatyvoms, kova už žolės nešienavimą Vilniuje ar kritika Skirmantui Malinauskui. Kelių kitų temų pavyzdžiai – pagyros Vilniaus eglei, Vilniaus kamščių problemos menkinimas, viešojo transporto darbuotojų streiko menkinimas, Kreivio palaikymas dėl elektros rinkos liberalizavimo, Šimašiaus oponentų rinkimuose juodinimas.

Keista ne tai, kad Laisvės partija ir jos meras naudojasi tokia manipuliatyvia technologija kaip netikras „Facebook“ profilis. Stebina, kad tokį netikrą personažą seka 1304 socialinio tinklo vartotojai, o savo drauguose jis turi net 107 bendrus su maninimi „Facebook“ draugus – tikrus, realius žmones. Tarp jų rimti žurnalistai, politikai, visuomenės veikėjai, akademikai, verslininkai ir šiaip normalūs piliečiai.

Nuo vienos tokios tikros diskusijos ir prasidėjo šitas įrašas – netikėtai Igno Žumingio ginče su Sergejumi Kanovičiumi apie nevalytus šaligatvius ir neprižiūrėtas senamiesčio gatves „išgirdau“ ir atpažinau vieno Vilniaus mero patarėjo žodyną, tik jam būdingus išsireiškimus. Pakako patikrinti pagrindinius profilio požymius ir laba diena…

Melagingam profiliui naudojama „Shuterstock“ nuotrauka

Pradėjus vynioti melo siūlų kamuolį darosi kuo toliau, tuo įdomiau – potencialiai melagingų profilių sąrašas sparčiai plečiasi. Bet juk niekas neišdrįs patikėti, kad ta lietuviškojo feisbuko dešinė savo veikimo būdais pernelyg jau panaši į jos taip aktyviai kritikuojamo Kremliaus metodus. Ar ne?

14 Comments

 1. Karolis Žukauskas

  Liutaurai, tik dabar paskaičiau tekstą, kaip suprantu, žaisdamas prastą detektyvą bandai sakyti, kad Igno Žumingio profilį valdau aš, kas yra nesąmonė. Tai trys dalykai:
  Pirma, pats rašai, kad profilis sukurtas 2015 m. – aš pas Šimašių dirbti pradėjau tik 2017 m.
  Antra – tu esi bailys, jei tekste tiesiai bijai įvardinti mano pavardę. Jei jau atlikai tokį detektyvą, tai kur kiaušiniai tiesiai įvardinti spėjimą? Neturi.
  Trečia, nors tas profilis ne mano ir aš nežinau, kieno kurtas (net jei tuo netiki), bet žinai, kuo tas asmuo skiriasi nuo tavęs? Jis idėjiškai daro teisingus dalykus. Tu už pinigus dirbai šiukšlėms jakeliūnams ir karbauskiams. Tai kas bebūtų už Žumingio profilio – mano pagarba jam daug didesnė nei tau.
  O savo kvailus spėliojimus gali pasilaikyti sau. Čiau.

  Ps: jei nepublikuosi šio komentaro po savo tekstu, tai dar kartą patvirtins antrą punktą

  • Liutauras

   Karoli, eilinį kartą parodei, kad dalykiškai argumentuoti nemoki, tik melo ir purvo ventiliatoriumi gali būti. Šitą bylą dabar jau tegu tiria VRK ir teisėsauga.

  • Anonymous

   Ar gerai supratau, kad trolių ferma – viskas gerai, jei tamstai tinka jos stumiamas naratyvas?

  • Lietuvą okupavo leftistai

   “aš pas Šimašių dirbti pradėjau”
   Toliau galima net neskaityt…

 2. x

  Laikinasis fake’inio profilio administratorius – turėtų būti saldu suvokti tikrąją savo paskirtį… 🙂 (vienkartinis patarėjas)
  Užsirašom: manipuliuoti rinkėjais peršant apgaule jiems savo ideologiją – idėjiškai teisingas dalykas. Matyt panašiai galvoja ir meras? Balsuosim už liberalus; aha, būtinai!

 3. Robertas Miškinis

  Karoli, kur rasit darbą su tokia klaikia Šimašiaus šūdmalio reputacija po merų rinkimų. Paties net boltas baidysis.

 4. Tomas

  Politinius oponentus vadinti šiukšlėmis. Wow! Tik padugnė taip gali.

 5. Dovydas

  Nematau nei vieno įrodymo, kad šis profilis yra feikinis. Tiesiog kažkoks asmuo labai palaiko Laisvės partiją, gal yra kokio partijos nario tėvas ar šiaip giminaitis. Nesakau, kad profilis nefeikinis, tiesiog, Liutaurai, nepateikėte įtikinamų įrodymų. Kokius „požymius“ patikrinote, po kurių buvo „laba diena“?

  • Liutauras

   Dovydai, jeigu pripažįstate, kad profilį rašo ne Ignas Žumingis – ko dar trūksta, kad pripažintumėte manipuliaciją? Kaip galiu patikrinti autoriaus tapatybę, amžių, kilmę, jo interesų konfliktų nebuvimą ir kt.?

 6. Ramūnas

  Dievuliau, juk ta nuotrauka akivaizdžiai pasirinkta pasišaipymui, o ne apgaudinėjimui. Nebūkite paranojikas

  • Liutauras

   Ramūnai, tas pats klausimas – jeigu pripažįstate, kad profilį rašo ne Ignas Žumingis – ko dar trūksta, kad pripažintumėte manipuliaciją? Kaip galiu patikrinti autoriaus tapatybę, amžių, kilmę, jo interesų konfliktų nebuvimą ir kt.? Kaip paaiškintumėte, kad 90% autoriaus įrašų susiję su politinės Laisvės partijos darbotvarkės palaikymu?

 7. Ramūnas

  Na suklydot šį kartą. Pripažinkite ir judėkite toliau. Man nei Šimašius nei jo aplinka nėra įdomus ar svarbūs, bet skirt tiek savo laiko kažkokio feikinio profilio “debunkinimui” yra baisios paranojos ženklas. Kažkas netoli klinikinio varianto.

  • Liutauras

   Ramūnai, kodėl manote, kad politinės manipuliacijos technologijos atskleidimas (konkrečiu atveju) nėra vertas publikos dėmesio? Turite kitų išsamių lietuviškų atvejų tyrimų pavyzdžių?

 8. Aurelijus

  Kiek pamenu ta pati komanda naudojosi ir Cambridge Analytica duomenimis. Kai kam rezultatas pateisina priemones …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *