XXI a. kasdienybės dienoraštis

Galimybė sutaupyti 2,25 mln. Lt ir mažinti biurokratiją

Kasmet Lietuvoje gimsta apie 35 tūkst. piliečių. Pagal Išmokų vaikams įstatymo 5 straipsnį kiekvienam gimusiam vaikui skiriama 11 bazinių socialinių išmokų dydžio vienkartinė išmoka (nuo 2009 pradžios BSI yra lygi 130 Lt, t.y. bendra išmoka sudaro 1430 Lt).

Pagal to paties įstatymo 12 str. 1 d. išmoką skiria ir moka savivaldybės, kurios teritorijoje asmuo, turintis teisę gauti šio įstatymo nustatytas išmokas, deklaruoja gyvenamąją vietą, administracija, o jeigu jis gyvenamosios vietos neturi, – savivaldybės, kurioje šis asmuo gyvena, administracija.

Taip jau nutiko, kad gimė mums antroji dukrytė. Po pirmųjų mėnesių rūpesčių gruodžio pradžioje pradėjau kelius po Vilniaus miesto savivaldybės įstaigas:

 • Pirmasis vizitas į Justiniškių seniūniją kuruojantį Socialinės paramos centro skyrių baigėsi fiasko – apie 15 val. dienos atvažiavęs radau 5 žmonių eilę ir darbuotojos paliudijimą, kad „šiandien jau tikrai nepriims“. Pasirodo, egzistuoja kažkokia elektroninė lapelių sistema. Laba diena, -0,5 val. iš gyvenimo.
 • Po pusvalandžio naršymo savivaldybės interneto svetainėje pagaliau supermamų forume rasta nuoroda į tų lapelių registracijos sistemą. Valio! gruodžio pradžioje gaunam sparčią datą – gruodžio 31 dienai! -0,5 val. iš gyvenimo.
 • Atvažiuoju 31-ą dieną į įstaigą, iš interneto atsisiuntęs ir užpildęs formą su visais priedais. Viskas juda tvarkingai, išskyrus tai, kad tėvas paraiškai pildyti netinka (esu registruotas ne Vilniaus mieste, kaip žmona), tačiau darbuotoja problemos nedaro, perrašau paraišką žmonos vardu – darbuotoja kažką suveda kompiuteryje ir praneša, kad yra problema – dukrytės gyvenamoji vieta dar nedeklaruota. Paraiškos priimti negali… Man lengva panika, bet pažada, kad priims be eilės, vos tik gausiu seniūnijos pažymą apie deklaruotą gyv.vietą. Taip, gruodžio 31 dieną seniūnija nedirba… Ačiū, kad darbuotoja apie tai informavo – šiek tiek laiko sutaupyta, bet valanda eina lauk iš gyvenimo. -1 val.
 • Po Naujųjų atvažiuoju į seniūniją – čia „atsiprašantis lapelis“, kad seniūnija dėl techninių kliūčių gyventojų neregistruoja – judinkitės į Konstitucijos prospektą. Važiuoju ten. Pateikiu visus dokumentus gyvenamosios vietos deklaravimui – darbuotoja praneša, kad nors aš ir tėvas, tačiau nesu Vilniaus miesto gyventojas, todėl prašymą turi pateikti žmona (taip, maitinanti ir tikrai neturinti jokio noro su mažyle tampytis po bakterijų lizdus). -1 val.

Istorija dar tik įpusėjo, o jai jau sugaišau 3 valandas (ir tai su sąlyga, kad nemažai dalykų radau internetuose). Pabūsiu optimistas ir tarsiu, kad problemą kaip nors įveiksiu per dar 3 darbo valandas.

Tarkim, suminė našta bus 6 valandos vienam vaikui. Padauginę iš 35 tūkstančių gimusiųjų gausim smagią 210 tūkst. darbo valandų sumą. Bent penktadalį šio laiko praleidžia ir savivaldybės pareigūnai, t.y. bendra iš darbo rinkos atimama darbo jėga sudaro apie 262 tūkst. darbo valandų – t.y. apie 33 tūkst. darbo dienų. Imant vidutinį darbo užmokestį (1500 Lt/mėn.) gaunama žala 33 000 / 22 * 1500 = 2,25 mln. Lt.

O juk visa informacija ir duomenys automatiniam išmokų darymui yra viešuose registruose ir gali būti atliekama automatiškai:

 • gyventojų registre registruojant naują asmenį iš karto turėtų būti inicijuojama išmokos išmokėjimo procedūra;
 • gyventojų registre fiksuojami duomenys apie tėvą/motiną – esant abiems, išmoka dalinama per pusę, esant vienam – vienu ypu;
 • informacija apie išmoką siunčiama Sodrai ir (arba) VMI;
 • VMI iš GPM deklaracijų turi duomenis apie asmenų banko sąskaitas;
 • automatiniu būdu (arba kartu su GPM grąžinimo procedūra) daromas pavedimas į asmenų sąskaitas.

P.S. pirmosios dukrytės atitinkamos procedūros vienoje Vilniaus rajono seniūnijoje tetruko apie 20 min.

8 Comments

 1. Vytautas Šaltenis

  Hororas, ne kitaip. O kodėl su pirmąja viskas vyko lengvai ir greitai? Nes rajono? Nelabai supratau iš kur nukrito tas skirtumas.

 2. Liutauras

  spėju, rajone užmerkė akis, kad prašymą už žmoną pateikiau aš

 3. Adomas Rutkauskas

  Nežinau, gal kad iš anksto pasidomėjom, ko reikės, bet prieš pusantrų metų sūnaus registraciią metrikacijos skyriuje (gimimo liudijimas) savivaldybėje (gyv. vietai), seniūnijoje (išmokai), darželyje ir poliklinikoje atlikau gal per kokias 3 val. Tiesa, darėm per dvi dienas – kad duomenys spėtų susinchronizuoti/suvaikščioti. Bet viską fiziškai, be jokių elektroninių paslaugų.

 4. Vidmantas

  Aš nors ir žinojau ko reikės, bet irgi buvo visiškai nesuprantamas toks siuntinėjimas pirmyn atgal su informacija, kurią valstybinės institucijos ir taip žino (t.y. turi žinoti). Mūsų biurokratinės mašinos iliustracija.

 5. Vidmantas

  P.S.: Sveikinu!!! 😉

 6. Norbertas

  * Prašymas išmokai Kauno gatvėje be eilių (tiesiog 10 min paieškos mamų forumuose);
  * Viską gali atlikti ir tėtis, jei jis gyvena kartu su vaikais 🙂 (bent jau vienoje savivaldybėje)…

 7. Remis

  Iš tikrųjų nėra jokios galimybės sutapyti 2,25 mln. litų, nes jau pati suma nustatyta “iš lempos” – t.y. iš vieno konkretaus ir gana specifinio atvejo (a kodėl tėtis registruotas ne Vilniuje?). Analogiškai procedūrai Klaipėdos rajono savivaldybėje sugaišau nuo 0,5 iki 1 valandos ir tai tik todėl, kad popieriukus ranka pildžiau. Ir kai tik iš didmiesčių iškeli koją, tai ir biurokratai ne tokie “biurokratiški”.

 8. Jonas

  Tai vat ir vyksta lėšų taupymas, nes seniūnijos oficialiai dabartinės Vilniaus miesto savivaldybės vadovybės yra naikinamos, jose paliekant dirbti po du žmones berods. Buvo lyg pervadintos biurais ar panašiai… o gyvenamają vietą deklaruoti reikia ne supermamose o epaslaugose 🙂 konkrečiai http://www.epaslaugos.lt/egovportal/appmanager/main/receivers?_nfpb=true&_windowLabel=T37800622201235134068898&T37800622201235134068898_actionOverride=%2Fportlets%2FserviceCatalog%2FServiceList%2FViewServiceDescription&T37800622201235134068898service_id=0901acbe80b7155c&_pageLabel=P3200122201235133506640
  tada belieka tik pasistumdyti dėl išmokos 🙂
  o šiaip sveikinimai gimus dukrytei 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *