XXI a. kasdienybės dienoraštis

Kariauti pabodo.. pavasaris

Atėjęs pavasaris atima ginklus. Pyktis tiesiog dingo, kovos azartą pakeitė ramus harmonijos pajautimas ir galimybė amžinai atsitūpus žiūrėti į dūzgiančias bites. Išskrendančias, parskrendančias. Į eilinį kartą atgimstantį pasaulį, kuriame ir mes visi kartu leidžiame laiką.

Prieš pora savaičių, balandžio 23 dieną, kaip Piliečių Santalkos tarybos narys organizavau diskusiją apie „Leo LT“ ir Lietuvos energetikos ateitį. Diskusijoje, nors jos laikas buvo specialiai suderintas, savo pažado dalyvauti išsigando Energetikos ministras Arvydas Sekmokas, tad diskutavome su „NDX energijos“ valdybos pirmininku Ignu Staškevičiumi (visą diskusijos įrašą galite rasti alfa.lt archyve).

Kartu su pavasariu šiek tiek iš šono pradedu žiūrėti į „Leo LT“. Taip, afera. Taip, daugiau nei milijardas Lietuvos biudžeto negautų litų. Taip, monopolis. Pavydžiu užsidegimo politikams ir apžvalgininkams, kurie sugeba turėti savo aiškią nuomonę. Kurie gali remtis savo nuomone ir ją laikyti faktais. Kurie džiaugiasi Egidijaus Šileikio drąsa, tačiau pamiršta visų kitų Konstitucinio teismo teisėjų poziciją. Kurie šlovino naująją koaliciją, sėkmingai beįsitvirtinančią senojo drakono vietoje.

Aš nežinau, kokį sprendimą reikia priimti dėl „Leo LT“. Tik jaučiu, jog jo būties ar išformavimo klausimas – toli gražu ne pagrindinis ir ne svarbiausias. Teisinga Raimundo Kuodžio mintis, jog tai priemonė, juk pirmiau turi būti strategija, jos įgyvendinimo planas ir viena ar kita įmonė tėra to plano įrankis, vykdantis jam pavestą užduotį.

Todėl tokį pavasarį lieku nesupratęs, kodėl kažkam svarbiausia nupjauti galvą (ar galvas). Juk rimtam valstybės ūkvedžiui galvą turėtų sopėti dėl tos galvos ar ją pakeičiančių kitų galimybių tikslų. O apie juos – tyla.

Greitai atsiranda siūlančių kibti į atlapus, „suvartyti“ ar kaip kitaip ramybės neduoti. Ne revoliucijų dabar Lietuvai reikia, o nuoseklaus ir ramaus požiūrio. Ne naktinių reformų, o aiškios vizijos. Gaila, kad Kubilius tam neturi laiko, o gal jau ir noro?

5 Comments

 1. Mindaugas U.

  kazkas naujo ?

 2. Mauras

  labai keistas kapituliavimu kvepiantis memorandumas. Ar pavasaris panaikina poreikį atstatyti teisingumą ir sugrąžinti iš mūsų visų pavogtą turtą? Gal jau suėjo senaties terminas ir belieka apsikabinti su tais, kas sugalvoję šią natūrinių mainų schemą įkinkė mus visus į savo privatų melžimo aparatą?

  O gal klystu, ir maži žodelyčiai “aš nežinau”, “jaučiu” “išformavimo klausimas ne pagrindinis ir ne pats svarbiausias”, “kodėl svarbiausia nupjauti galvas”, “reikia nuoseklaus ir ramaus požiūrio”, pagaliau “kariauti pabodo…” nėra kapituliavimas prieš atvirąją vagystę? Gal tai nėra perėjimas nuo piliečių iniciatyvos prie šrioderiškos “realpolitik” su nekokiu prieskoniu (iš čia antroji teksto dalis, skirta savęs teisinimui)?

  p.s.apie koalicijos nuveiktus ir nenuveiktus darbus energetikoje – “Permainų koalicija ir Begemotai” http://anarchistas.lt/
  Atsiprašau už savireklamą. Bet kapituliuoti arba skelbti paliaubas gerokai per anksti.

 3. Liutauras

  Mindaugai, pavasaris 🙂

  Maurai, galiu perfrazuoti savo savijautą taip – esu nusivylęs naujosios koalicijos darbais “Leo LT” srityje. nepritariu tiesmukam ir neapgalvotam jo naikinimui, tačiau dabartinė situaciją man vis labiau panašėja, jog konservatoriai patys suprato, kokia tai patogi ir šilta vieta.

  piliečių (valstybės) interesus ignoravo socdemai, dabar ignoruoja konservatoriai. absoliučiai daugumai piliečių problemos šaknys kaip kiaulėms debesys (aišku, akmenų mėtytojų visada atsiras, bet jų telkimas – dar didesnė blogybė nei nieko neveikimas). sprendimų kol kas nematau, o pavasaris panaikino pyktį ir kartu motyvaciją 🙂

 4. Mauras

  ar motyvacija nesitaikyti su atvirąja vagyste kyla tik per pyktį ir yra asmeninis reikalas? Ar gyventi teisingesnėj savo piliečiams valstybėj – nebe motyvacija Piliečių santalkos veikėjui? Ar iniciatyvinės grupės nario iniciatyvą ir įsipareigojimą visuomenei panaikina argumentas “pavasaris” ir šypsenėlė? Ar tai, kad valdžia elgiasi vienaip ar kitaip, pateisina painius jaunojo pilietinės visuomenės kūrėjo pasiaiškinimus apier visišką pasimetimą ir nieko nebežinojimą?

  Atleiskite, bet brandus aplinkinių pagarbos besitikintis ir visuomenės interesu nuosekliai besirūpinantis veikėjas tokiu atveju nepraleistų progos patylėti, arba pirma atsistatydinti, o tada kaip privatus asmuo viešinti savo asmeninius pavasarius. Tai būtų sąžiningas kelias. Nebent asmeniniai “pavasario atlaidai” iššaukti ne jaunatviško lengvabūdiškumo ar nesugebėjimo atskirti pelų nuo grūdų, o kitų, mums nežinomų priežasčių, kur sąžinė jau nėra kriterijus.

  Apie konferenciją: šis staškevičiaus “išsibaltinimo” benefisas savo esme primena prieš metus valinsko per TV3 organizuotą marketavičiaus šou. “Čia yra daug demagogijos ir neteisybės” – teisingiausi paties staškevičiaus ištarti žodžiai benefisui apibūdinti. Klausimai – dauguma humanitariškai beviltiški (arba tiesiog paruošti?), žmonės nesusigaudo ir nesugeba oponuoti demagogijai pasiremdami konkrečiais faktais.

  Vaizdelis nekoks. Mus suviliojo ir vsio zakonno, o abstrakčiai postringauti staškevičius puikiai moka.

  Daugiau neturiu ką pridurti.

 5. Liutauras

  Maurai, net ir turėdamas itin neigiamą nuomonę apie “Leo LT” kūrimo procesą, aš niekada neleisiu viešos diskusijos paversti vieno iš dalyvių “viešu sudorojimu”. būtų Sekmokas ar kas jo deleguotas dalyvavęs – būtų kitoks formatas ir kiti klausimai.

  o Vyriausybei kasantis į apkasus nematau jokių galimybių kažką skaidriai ir viešai aiškintis – vėl viską gausim “iš anksto paruoštą” ir “geriausiai atitinkantį valstybės interesus” sprendimą.

  dabartinės Vyriausybė nuomone – diskusijos dėl šių veiksmų ne NVO ir ne visuomenės nosiai. va taip..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *