XXI a. kasdienybės dienoraštis

Versija Nr.2: individualios veiklos mokestinė našta

Nors VMI, Sodros ir ligonių kasų konsultantai savo nuomones dėl naujosios individualios veiklos apmokestinimo tvarkos keičia kartais net kelis kartus per dieną, bet pabandykim surašyt, kaip viskas atrodytų pagal naujausią versiją.

Pažymėčiau, jog šiandien „Verslo žiniose“ skelbiamuose Vaidoto Zemlio skaičiavimuose netinkamai formuluojamas atskaitymų (sąnaudų) vertinimas (pradinis dokumentas ), t.y. pagal naujausią aiškinimą nėra tiesa, jog A = S + PSD . A tegali būti įprastai sąnaudomis pripažįstamos veiklos išlaidos. Taigi, šiandien valstybės tarnyboje dirbančių telefoninių konsultantų teigimu, turim tokią lygčių sistemą:

GPM = 0,15*(pajamos – sąnaudos)
PSD = 0.09*(pajamos – sąnaudos)
VSD =0,285*(pajamos – sąnaudos – GPM)

Ją išsprendę gauname, jog mokestinė našta (t.y. (GPM + PSD + VSD) / pajamos ) yra lygi:

mokestinė našta = 0,48225 * (1 – sąnaudos/pajamos)

Šiuo atveju į „sąnaudas“ nėra skaičiuojama nei GPM, nei PSD, nei VSD. Atskirais sąnaudų/pajamų santykiais gauname:

Sąnaudų dalis pajamose, proc. Mokestinė našta
0 48,23%
10 43,40%
20 38,58%
30 33,76%
40 28,94%
50 24,11%
60 19,29%
70 14,47%
80 9,65%
90 4,82%
100 0,00%

Tikslas akivaizdus – ieškoti sąnaudų…

10 Comments

 1. egidijus g.

  Neturiu laiko pasigilinti, bet labai, labai abejoju, kad PSD ir VSD galima būtų skaičiuoti atėmus sąnaudas. Telefoniniai konsultantai neretai grybauja. Jei jau bus prieita prie tokios interpretacijos, atsiras baigtinis sąnaudų sąrašiukas 🙂

 2. tomukas

  aš asmeniškai irgi abejoju Vaidoto Zemlio sukurta keturių tiesinių lygčių sistemos mokesčių apskaičiavimo metodika, bet šio įrašo autorius irgi nėra visiškai teisus.

  Pradėkim nuo neesminio dalyko – skaičiuoti “Mokestinę naštą” nuo pajamų neatskaičius sąnaudų nėra teisinga. Nes tada Maximos LT mokestinė našta artėja prie nulio.

  Dabar apie esminius dalykus: Soc. draudimo įstayme bei Priv. sveikatos draudimo įstatymuose yra numatytos minimalios sumos, kurios turi būti sumokamos nepriklausomai nuo gautų pajamų.
  Minimalus PSD = 12*800*0.09= 864 Lt;
  Minimali Sodra = 12*0.8*800*0.285= 2188,8 Lt;

  Išeina taip, kad žmogelis uždirbęs 2000 Lt iš individualios veiklos turės minimum sumokėti 3052,8 Lt mokesčių. T.y. mokestinė našta virš 100%

  Bet čia tik uogelės, t.y. įstatymo traktavimas vadovaujantis protingumo principu 🙂 Įstatymai parašyti taip, kad šiuo metu apskritai nieks tiksliai negali pasakyt apie indv. veiklos apmokestinimą. O ten minų pakasta nemažai.Sodra išgirdusi klausimą apie tai iš kart atisako konsultuoti 🙂

 3. Liutauras

  Egidijau, šiandienos aiškinimas toks 🙂

  Tomukai, aš daugiau rašau iš individualią veiklą vykdančiojo pozicijų. Nepažįstu kolegų, kurie taip dirbami uždirbtų mažiau nei MMA, todėl tie minimumai man nėra svarbūs. O dėl sąnaudų – niekad jų anksčiau neskaičiavau, tai dabar visos sąnaudos atrodo truputį “dirbtinės” 🙂

 4. tomukas

  Kad PSD ir VSD skaičiuojama atėmus sąnaudas tai tas įstatyme parašyta.

  Liutaurai, nesvarbu kas kiek uždirba svarbu teisingai pateikt informaciją. O lentelėje eilutė, nurodanti, kad prie 100% sąnaudų yra 0% mokesčių yra neteisinga. Taip nėra.

  O jei žiūrėt preciziškai, tai joje nėra nei vienos teisingos eilutės 🙂 ir tik tam tikrais atvejais ji atitiks IDV mokamus mokesčius.

 5. tomukas

  Ir vėl pasikartosiu, kad skaičiuot mokestinę naštą nuo pajamų, neatskaičius mokesčių yra labai blogai.

  Jei tavo blogą paskaitys Kubilius, tai jis galvos taip – normalaus verslo pelnigumas apie 10%, t.y sąnaudų dalis 90%. Pagal tavo lentelę tada IDV moka tik 4,82% mokesčių 🙂

  O ptaikoje bus taip: gavai už konsultavimo paslaugas 100K, sumokėjai už biurą ir popierių 10k ir nuo 90K moki 43k mokesciu ir mokestine nasta gaunasi 48%

  jei netiki, tai paziurek:
  http://www.tax.lt/naujos-mokesciu-skaiciuokles.php?atlyginimas=100000&skaiciuokle=5&sanaudos=10000

 6. egidijus

  pasižiūrėjus į įstatymus, Liutauras veik teisus. Dėl vieno dalyko nuojauta sako, kad VSD mokesčio neleis įtraukti į sąnaudas. O tos “grindys” yra normalus dalykas.

 7. Liutauras

  Tomukai, tai jeigu mokestinės naštos bazę imti [pajamos-sąnaudos], tai mokestinė našta visada bus lygi 48,225 proc.

  Egidijau, dėl VSD – tai momentinė valstybinių konsultantų aiškinimo versija.

 8. Matas

  Ištrauka iš nurodytos Zemlio pilnos versijos:

  „Na matyt Seime mokyklą baigė ne visi, nors ne tik Seimas aritmetikos žiniomis neblizga. LNK žinių tarnybai pavyzdžiui PVM tarifui pakilus nuo 5% iki 19%, kainos turi pakilti 14%, kai iš tikrųjų jos pakyla tik 11,76%.“

  Aš matyt neteisingai suprantu, kaip skaičiuojamas PVM, nes, jei, sakykime, prekė be PVM kainuoja 100 Lt, anksčiau ji su 5% PVM kainuodavo 105 Lt, o dabar – 119 Lt, kainų santykis 119/105 = 1,1333…, taigi kaina padidėja 13,33%, kas yra arčiau 14%, nei 11,76% :). Juk čia kalbame tik apie kainų didinimą tik su tikslu PVM perkelti pirkėjui, neatsižvelgiant į įmonės kainų politiką susijusią su kitais mokesčiais.

 9. Matas

  Vėl iš pilno Zemlio teksto: „VMI siūlo „15 proc. pajamų mokesčio tarifą taikyti pajamoms, iš kurių atimti nustatyti leidžiami atskaitymai.“ . Tam pačiam VMI portale galima rasti kas yra tie leidžiami atskaitymai. Tarp jų yra ir privalomojo socialinio, sveikatos draudimo įmokos . Prisiminus, kad socialinio draudimo įmokos skaičiuojamos kaip procentas nuo deklaruotų pajamų atėmus pajamų mokestį, o deklaruotos pajamos yra pajamos gautus atskaičius leistinuosius atskaitymus, pradeda suktis galva.“

  Suktis čia turi ne šiaip sau, o be galo. Nemanau, kad verta vertinti tikrąjį mokestį, kai jo apskaičiavimas yra paprasčiausiai prieštaringas, būtent dėl to, kad leidžiami atskaitymai yra apskaičiuojami naudojant leidžiamus atskaitymus, kurie dar nėra apskaičiuoti. Ar ne?
  Spėju, kad visada mokesčiai skaičiuojami nuo jau žinomų dydžių, o t.y., yra funkcijos reikšmės, o ne lygties sprendiniai.
  Atsiprašau, jei kartais per naktį iškvėšusi galva mane privertė nusišnekėti.

 10. Aurimas

  Nu aš gal pasirodysiu kvailas, bet – mokesčiai mokami turėtų būti nuo pelno, right? Tai kokia čia problema? Kuo daugiau sąnaudų, tuo mažiau pelno, ir tuo mažesni (skaičiuojant nuo pajamų) mokesčiai. Ar norėtumėt mokėti mokesčius nuo pajamų, nesvarbu, ar yra pelno, ar ne?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *