XXI a. kasdienybės dienoraštis

Trigalvio slibino apsvaiginti valstybės vadovai

Kaip alfa.lt, balsas.lt jau parašė, Lietuvos radijas pranešė ir daugelis girdėjo, šią savaitę Piliečių Santalka ir Lietuvos Sąjūdis susitiko su Lietuvos Respublikos Prezidento patarėjais ir Seimo pirmininku, bandė aiškintis, ar šie turi atsakymus į sausio 9 dieną Piliečių Santalkos iškeltus klausimus.

Koks rezultatas? Valstybės vadovai bandys aklai pasitikėti privatininkais, guosdamiesi, jog šie geriau, nei Lietuvos valstybei formaliai dirbantys, tačiau itin korumpuoti energetikai. Susitikimai išryškino penkias pagrindines Trigalvio slibino problemas:

 • pradinės (Ernst & Young, Deloitte) studijos teigė, jog trijų slibino galvų sujungimas būtinas, nes tik kartu jos sugebėtų užtikrinti atominės jėgainės statybai būtiną pajamų srautą. Išryškėjusi problema ta, jog kaip buvo galima apskaičiuoti reikalingą pinigų srautą, jeigu ir dabar nėra aišku, ką statysim, kiek tų pinigų reikia?
 • lieka neaišku, ar siūloma didelės galios atominė jėgainės užtikrintų Lietuvai nepriklausomybę nuo Rusijos įtakos gniaužtų? ekspertų vertinimais, tai turėtų atvirkštinį poveikį;
 • tarkim, prielaida dėl korumpuotų Lietuvos valstybei dirbančių energetikų yra teisinga, tačiau kodėl reikia aklai pasirinkti „NDX energiją“, „geriausią privatų vadybininką“ Lietuvoje Žilviną Marcinkevičių ar jo prietelių Darių Nedzinską? kuo remiantis manoma, kad šie verslininkai pateikė geriausią vadybos paslaugų pasiūlymą?
 • Vyriausybė džiaugiasi, jog pasiektas derybų rezultatas yra žymiai geresnis, nei pradiniai finansiniai vertinimai. Tačiau kodėl sėkmingų derybų rezultatas neturi jokių saugiklių? Ar tik nėra taip, jog valdžia džiaugiasi, kad iš rezultato „0“ padarė rezultatą „0,00001“? Kur tie Lietuvos piliečių interesus ginantys saugikliai?
 • Trigalvio slibino projektas paremtas tik „sėkmės mito“ kūrimu. Nėra analizuojami pesimistiniai scenarijai – kyla pagrįsti įtarimai, jog tokiu atveju visa žala teks Lietuvos piliečiams, o privatūs investuotojai blogiausiu atveju liks dabartinėje situacijoje. Ypač pavojingas būtų ES konkurencijos teisės pažeidimas, kai „NDX energija“ žalos iš Lietuvos piliečių galėtų pareikalauti per Stokholmo komercinį arbitražą.

Vaizdžiai tariant, šios savaitės susitikimų įspūdis – valstybės vadovai vairuoja automobilį užrištomis akimis. O automobilio remonto sąskaita būtų pateikta mums visiems.

5 Comments

 1. kostia

  Liutaurai, šaunu kad vien šiais penkiais argumentais įrodei visą padėties beviltikšumą. Bet pasiūlymai ? Ar vis dėl to laikaisi,kad nieko nereikia daryt ? neskubėt ? temt derybas su Briuseliu dėl IAES terminų pratęsimo ?

 2. Kestas G.

  Ernst&Young ir DT galimybiu studija greichiausiai remesi prielaidomis, kokia elektrine statyti, kito varianto ir buti negali, jei nera priimtu sprendimu. Taip pat tikriausiai buvo panagrineti keli scenarijai (nezhinau, nemachiau tos studijos).

  O del priklausomybes – parashymas “Ekspertai teigia…” shalia nenurodant konkrechiu ekspertu ir shaltiniu, sorry, bet nerimtas argumentas 🙂 Dilberto klaidinanchiu argumentu taisykles teigia, kad tereikia parashyti “it is a well-known truth that…” arba “it is scientifically proven that…” ir paprastai 90% zmogeliu net nereikalauja tu irodymu, bet ash ish tu kitu 10% 🙂

 3. Kestas G.

  beje, ash 100% sutinku su argumentu, kad NI pasirinkimo procesas, jei ir skaidrus, tai juodai nelogishkas 🙂 ypach iki galo nenusprendus, ka norima daryti, kas leidzhia irashyti “pelno siekima” kaip pagrindini NI tiksla 🙂

 4. Liutauras

  Kostia, mano asmeninė nuomonė – reikia nepritarti derybų rezultatams, priimti Čilinsko siūlymą, kad statybą pradėtų valstybė, o paskui skelbti viešą konkursą privačiam investuotojui pritraukti

  Kęstai, va dėl to tos studijos ir įtartinos – kur jas galima gauti? kada ir kam jos buvo paviešintos? sutinku, kad galima remtis ilgalaike ūkio plėtros, energetikos strategijomis ir pagal jas prognozuoti trūkstamą energijos kiekį ir nutartį, kad tokią statysime, tačiau tai turi būti aiškiai pasakyta – tai būtų esminė tokios statybos ir tokio proceso prielaida/sąlyga

  akis tavo teisingai pamatė silpną vietą 🙂 pirmi “Google” paieškos rezultatai-ekspertai:
  1) Stasys Malkevičius, Narcizas Rasimavičius (1 punktas – http://www.tsajunga.lt/LT/Articles/View/15.html
  2) vartotojų gynimo lyga – http://www.vartotojulyga.lt/lt/news/detail.php?ID=16957

 5. dipukas

  puikiai. linkiu sėkmės Piliečių santalkai. dar kiek ir amžinąjį cinizmą mano galvoje pakeis tikėjimas, kad vis tik Lietuvoje yra žmonių, pajėgiančių įsukti tuos saugiklius nuo verslo oligarchijos ir valdžios oligofrenijos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *