XXI a. kasdienybės dienoraštis

R. Juozaitis – sukčius, tačiau galbūt naudingas

Įdomu skaityti Rymanto Juozaičio pasakas apie pasitarimus su dukterimi, tačiau radau vertą dėmesio straipsnį „An Ethical Analysis of Regulating Insider Trading“ apie ekonominę tokios transakcijos pusę.

Pirma, reikia skirti keturius skirtingus atvejus:

  Vidaus darbuotojas Pašalinis asmuo
Prekyba, pasinaudojus vidine informacija I

II
Manipuliavimas rinka III IV

Rymantas Juozaitis patenka į I situaciją.

Antra, straipsnio autoriai teigia, jog prekybą, pasinaudojus vidine informacija, nuo manipuliavimo rinka skiria vienas esminis požymis:

 • I ir II atvejais rinkos kaina artėja prie realiosios kainos (tarkim, nuo Pbefore prie Pafter);
 • III ir IV atvejais rinkos kaina tolsta nuo realiosios.

Įdomumas tas, jog I ir II atvejais toks vidaus informacijos panaudojimas iš esmės gina kitų akcininkų interesus – t.y. grafike [2] kelias palaipsniui mažina skirtumą tarp t0 taške žinomos informacijos poveikio realiai akcijos kainai (Pafter, kurios rinka dar neįvertinusi). Tada nauji prekiautojai [2] kelio atveju laikotarpyje tarp t0 ir t1 patiria mažesnius nuostolius/pelną, nei momentiškai akcijos kainai pakitus momentu t1.

Aišku, būtų įdomu, kiek tokia teorija teisinga mūsų iš vaikiškų šliaužtinukų neišaugusioje vertybinių popierių rinkoje.

P.S. visas šis įrašas rašytas be etikos/moralės argumentų, negalvojant, kiek Rymantas Juozaitis, pasinaudodamas padėtimi, uždirbo pelno (beje – straipsnyje taip pat įdomi mintis, jog tai gali būti savotiška paskata, leidžianti tokių įmonių vadovams mažinti formalius atlyginimus).

4 Comments

 1. kostia

  na ir užsiciklinai ant Rymanto:)
  O tiek žmogus gero ant Lietuvos nuveikė – va ir naują formulę išrado, ir parodė,kas yr valdžia.

 2. aa

  tai labai panasu i friedman'o nuomone (kuri nebutinai teisinga, bet idomi siuo atveju), kad insider trading neturi buti baudziamas ir 'you want more insider trading, not less'.

  siuo atveju informacija idomi tuo, kad pries jungimasi insider'is tiki lietuvos energijos verte, lyginant ja su vst, tad turbut vpm nepavyksta pilnai isdurti valstybes. kas is principo nera blogai. 😉

 3. liutauras

  kostia, kad pats prisidirbo 🙂

  aa, frydmanas tam ir yra Frydmanas 🙂 o šiaip vis tiek reikėtų sulaukti KPMG Baltic nuomonės

 4. Simas

  Sveiki,

  man tai keista, kodėl šitoje istorijoje niekas nepastebi, iš ko R.Juozaitis pirko akcijas. Ogi pasirodo iš savo dukros. Paprastai, siekiant naudos sau, LE akcijos būtų perkamos artimųjų vardu, tikintis kad taip atkreipts mažiau dėmesio. Čia gi yra priešingai, todėl aš manau, kad Juozaitis šiuo atveju nuoširdžiai sako, kad dukra norėjo parduoti o jis tiesiog nupirko. Arba, jei ir pirko ne nuoširdžiai, tai tiesiog nenori leisti išdurti Lietuvos ir taip stengiasi pakelti LE akcijų kainą. Bet kuriuo atveju, Lietuvai šis pirkimas yra naudingas, o VP market'ui – ne. O kadangi visa žiniasklaida daugiau ar mažiau priklausoma nuo Vilniaus Prekybos, tai greičiausiai pagal komandą ir užgiedojo "Juozaitį ant laužo"… Bet čia tik arija iš operos "kas galėtų paneigti…"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *