XXI a. kasdienybės dienoraštis

Kaip blogai stuma mokslą į priekį

Savo kailiu jaučiu, kad studentams atsirado nauja didelė tyrimų erdvė – blogosfera. Štai vakar neakivaizdžiai atsakinėjau į Deimilės iš Vilniaus universiteto klausimus:

Kada pradėjote rašyti savo blogą?
Jeigu neklystu, 2005 metų pavasarį

Kaip kilo mintis jį pradėti?
Nuo 2004 metų pradėjau interneto portalams, savaitraščiams rašyti komentarus, kurių vėliau jau nebespėjau „kaupti“. Todėl blogas tapo puikia priemone, kur galėjau dėti visų savo tekstų kopijas. Palengva atsirado ir įrašai, kurie buvo grynai „asmeninės pastabos“, kurios gali būti įdomios ne tik man

Kovo mėnesį dalyvavote pirmojoje Lietuvos blogų konferencija. Jūsų nuomone ar ji buvo naudinga, nusisekusi?
Kaip vienas iš jos iniciatorių, esu gana reiklus, todėl vertinčiau tik „patenkinimai“. Jeigu būčiau pašalietis, tai, manau, galėčiau skirti ir įvertinimą „gerai“. Manau, puiku, kad pirmoji konferencija įvyko. Kokybę tobulinsime

Ar reikėtų daugiau renginių skirtų blogams?
Renginių yra tiek, kiek visuomenė tam turi noro. Noro daugėja – daugėja ir renginių. Tai tiesioginis ryšys. Blogosfera nepasiduoda dirbtiniam „gaivinimui“. Tai natūralus ir stichiškas reiškinys.

Kiek Jūsų nuomone Lietuvoje yra vertų dėmesio blogų? Kodėl taip manote?
Mano „skaitytinų“ blogų sąraše – beveik 200 nuorodų. Todėl grynai mano asmeninė nuomonė – tiek ir yra vertų dėmesio.

Kadangi Jūs blogosferos dalyvis, gal susidarėte nuomonę, kokie žmonės rašo blogus (pvz. jauni, neturintys patirties)?
Skirstyčiau į kelias grupes:
a)    technologijų žinovai;
b)    reflektuojantys neigiamas emocijas (išreiškiant jas kartu jų atsikratoma);
c)    atskirų sričių ekspertai, kuriems blogas – saviraiškos priemonė;
d)    kasdienybės aprašinėtojai;
e)    …

Manau, daugelis blogerių dabar yra jaunimas tarp 15-30 metų.

Kodėl Lietuvos blogeriai nėra tokie aktyvūs palyginus su kitomis šalimis? O gal yra? Kodėl Jūsų nuomone padėtis užsienyje (pvz. Amerikoje) kitokia?
Lietuvoje blogosfera iš tiesų „gimė“ prieš 1-2 metus, todėl natūralu, kad reikia laiko „sniego gniūžtei“ formuotis ir jai pradėti riedėti. Pastebėjau, kad per pastarąjį pusmetį blogosfera žymiai išaugo ir jo populiarumas auga toliau.

Dėl aktyvumo – matyt, kol kas nėra poreikio. Bet ta pati pirmoji konferencija ir parodė, kad pirmieji žingsniai jau daromi.

Blogai Lietuvoje turbūt nėra tokie populiarūs. O gal kai bus daugiau žinančių kas yra blogas, atsiras didesnis susidomėjimas?
Blogai yra populiarūs. Lietuvoje yra iki 5 tūkst. žurnalistų ir apie 50 tūkst. blogų. Laiko klausimas, kada didžioji visuomenės dalis apsigyvens internete. Jau dabar čia gyvenantys nebežiūri tebevijos ir nebeklauso radijo. Laiko klausimas, kada blogai taps pagrindine žiniasklaidos rūšimi.

Kokio tipo blogai Lietuvoje populiariausi (asmeniniai, verslo, politiniai ir pan.)?
Manyčiau, populiariausi yra gyvenimo dienoraščiai ir technologijų blogai

Ar lietuviški blogai profesionalėja, darosi kokybiški?
Taip. Pokyčiai akivaizdūs ir, kaip jau minėjau, tendencija tik toliau ryškėja. Esminis etapas, kurį netrukus pasieksime – tai viešų įprastinių lyderių blogai. Artūras Zuokas čia iš tiesų puikus pavyzdys.

Kokių problemų matote lietuviškoje blogosferoje (gal mažai gero turinio, per jauna auditorija)?
Trūksta profesionalių ekspertų, kurie būtų savo srities žinovai. Pavyzdžiui, kur filosofai, politologai, fizikai, biologai, šunų augintojai ar muzikantai.

Lietuvoje yra žiniasklaidos blogų (kiek žinau delfi ir alfa). Ką apie juos manote, kaip vertinate?
Kol kas tai daugiau „pabandymai“. Galėčiau išskirti tik vz.lt dienoraščius, kurie nuosekliai aria savo vagą. Kiti blogai labiau panašėja į eksperimentus. Be to, žiniasklaidos blogai turi esminį trūkumą – jie kol kas neintegruoti su blogosfera, o tai panaikina daug privalumų.

Pas mus turbūt dar anksti kalbėti apie blogų atsvarą TV, radijui, spaudai? Kaip galvojate, ar kada nors blogai pakeis įprastą žiniasklaidą?
Manau, apie tai kalbėti jau per vėlu. Nepažįstu nei vieno savo aplinkos žmogaus, kuris neturėtų el.pašto adreso, tačiau tikrai žinau, kurie neturi televizoriaus ar bent jau jo visiškai nebežiūri. Svarstyklės jau persisvėrė. Pasauliniai „Edelman“ tyrimai tą tik patvirtina. Internetas žudo vienakryptę televiziją. Radijas ir analitinė spauda išlieka kaip lygiagrečios galimybės, kitos formos miršta.

Pabandykite surasti bent vieną žinią vakaro žinių laidose, apie kurią nebūtų parašyta interneto portaluose prieš 4-5 valandas.

Kokia blogų reikšmė? Ar jie prisideda prie informacijos įvairov�
�s? Ar tai reikėtų laikyti žurnalistika?

Blogų reikšmė – tai puiki erdvė kiekvieno piliečio saviraiškos laisvės realizavimui. Net Vladimiras Putinas neturi pakankamai galių suvaldyti 100 mln. Rusijos Federacijos piliečių mintims, reiškiamoms livejournal.com'e.

Informacijos įvairovė – taip, žmonės rašo apie tai, kas jiems įdomu ir svarbu, o ne apie tai, kas svarbu žinių tarnybos vadovui(-ei). Tai didžiulis žingsnis į priekį.

Riba tarp žurnalistikos ir ne-žurnalistikos nyksta. Jeigu anksčiau turėjome „žurnalistą“ ir „eilinį pilietį“, tai dabar turime „pusiau žurnalistą“, „iš dalies žurnalistą“ ir pan. plačiau – mano diskusija su Aurelijum Katkevičium mano bloge.

Jūsų nuomone blogai neklaidina? Ar galima jais pasitikėti? Juk jų pagalba galima laisvai manipuliuoti kitais?
Blogas – tai žmogaus iš autobuso stotelės mintys. Tikrai gali būti, kad jis klysta, nusišneka ar net sąmoningai meluoja. Tačiau antrą kartą tokio žmogaus neklausysite, t.y. nelankysite jo blogo. Tai puikus laisvos informacijos rinkos konkurencijos veikimo įrodymas.

Be to, blogosfera itin sunkiai pasiduoda manipuliacijoms – kaip sukontroliuoti 100 laikraščių? Kaip suspėti susitarti su 50 tūkst. autorių?

Kokia Jūsų nuomonė, ar galima blogerius vadinti žurnalistais? Kodėl? Skaičiau, kad Seimas Jums nesuteikė akreditacijos. Gal galite apie tai papasakoti plačiau?
Visa istorija mano bloge. Šiuo metu ruošiu skundą administraciniam teismui, tada turėsiu daugiau konkrečių argumentų.

Kodėl Jūsų manymu nėra naujienų blogų, t.y. rašomų neprofesionalių žurnalistų? Gal Lietuvoje pasitikima žiniasklaida, o gal per jauna auditorija ar nėra tokio poreikio?
Tikrai yra – pavyzdžiui, „ŽudykReklamą“, „DievųŽiniasklaida“. Pirmajame pasklebtas faktas apie 25-ą kadrą LNK reklamose tapo LRTK tyrimo pradžia. Dar anksčiau apie dviejų interneto svetainių susijungimą pranešė blogosfera, įprasta žiniasklaida tai „pamatė“ tik po poros savaičių.

10 Comments

 1. Anonymous

  Sudas tie blogai, ka cia tirti

 2. Pocius.lt

  Na štai, labai tinkantis prie įrašo komentaras. Pademonstruoja blogų "šalutinius efektus" – beprasmius, durnus, kartais net agresyvius komentarus.

  Beje, pavadinime padarei klaidą – turi būti "stumia", o ne "stuma". Ar jau man su lietuvių visai negerai? 🙂

  Ilgas interviu… Nepabodo atsakinėt?

 3. dado1945

  Viskas labai šaunu, bet su istorija reiktų susipažinti:

  http://blog.hardcore.lt/katiba/archives/008722.html

 4. liutauras

  Anonymous'e, o tamsta ką – po tą patį š.. kapstotės? 😉

  Pociau.lt, dėl stum(i)a – nežinau, pasitikrinsiu, ačiū! o interviu – kiek spėju, tiek rašau 🙂

  dado1945, čia aš kalbu apie savo patirtį ir asmeninę nuomonę, kada blogosfera pradėjo turėti bent kiek didesnę įtaką visuomenėje, o ne atskiros nišinės grupės reiškinį

 5. dado1945

  Kūdikis nėra žmogus, nes nesveria 50kg? Gali ir neatsakyti, nes aš jau įsivaizduoju tavo atsakymą 🙂

 6. churchill

  nebežiūri tebevijos ?

 7. tetasigita

  rašyti neigiamus komentarus neprisistatant – Anonymous. Bet pakanka uždėti varnelę ir nebegalėsi komentuoti. Bet autorius kilniaširdis, nes jo skaitytojai yra ne tik iš blogas.lt. Bet rašant neigiamą atsiliepimą, manau etiketas įpareigoja prisistatyti.

 8. liutauras

  dado1945, tiesiog klausimas buvo kitaip formuluotas 🙂

  churchill'e, TV veikia 2 atvejais: a) sporto transliacijos; b) super-svarbios žinios/diskusijos

  tetasigita, puikus pastebėjimas

 9. dado1945

  Užskaitom: http://www.novum.lt/?p=43 😉

 10. liutauras

  ačiū už nuorodą! 😉 tik balsas.lr ir novum.lt skelbia senesnį interviu su Laura Šaulyte – http://www.blogas.lt/liutauras/236874

  Redagavo liutauras 2007-05-03 12:04

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *