XXI a. kasdienybės dienoraštis

Kaltas pats

Jeigu kas nors manęs paklaustų, kas kaltas dėl pasaulio klimato kaitos, dažniausiai atsakyčiau, kad labiausiai kaltos tos šalys, kurios sparčiai auga ir naudoja aplinkai kenkiančius, daug anglies dvideginio į aplinką išskiriančius energijos šaltinius. Tačiau teisybė slepiasi šiapus kompiuterio ekrano – kiekvienas asmeniškai gyvename energijos pertekliuje, kurio ilgalaikių pasekmių ir poveikio masto nesugebame suvokti. Pakanka žingsnis po žingsnio prisiminti eilinę dieną.

Tikiu, kad prabudę daugelis prausiamės. Tačiau tikrai ne visi naudojame vandens maišytuvus ar kranus, mažinančius veltui bėgančio vandens srautą. Retai kada užsukame kraną plaudami dantis ar stovėdami duše. Net menki patobulinimai gali sutaupyti iki 50 proc. vandens!

Jeigu britas pusryčiams pjausto morką ir ji iš Pietų Afrikos, tai 1 kalorijai energijos, kurią ši morka suteiks, atvežti iki pusryčių stalo kainavo 66 kalorijas degalų energijos. Alternatyva? Vietos ūkininkų produkcija, kuri vežama mažiau nei 50 km. Žinoma, Jums tai kainuos brangiau, o kai kurių vaisių ar daržovių ragausite tik sezono metu. Beje – ar vakarykščius pirkinius parsinešėte popieriniame maišelyje? Ar žinote, kad plastikinis visiškai sudūlės tik gyvenant kokiai 30-ai jūsų palikuonių kartai? Neblogai palikimą jai paliksite, ar ne?  

Pavalgę pusryčius kartais dalį maisto metate į šiukšliadėžę. O ar rūšiuojate? Ar skirstote plastiką, stiklą, popierių, organines atliekas?  

Koks Jūsų drabužių amžiaus ciklas? Vienas sezonas? Du? Daugybė naudotų drabužių parduotuvių Lietuvoje tik patvirtina, kad apranga ir apavas šiais pertekliaus laikais yra gaminami ir švaistomi veltui. Tikrai galite dar kartą peržiūrėti savo senų drabužių kauges, batus ir, pasitelkę amatininkus, prikelti naujam gyvenimui. Jeigu esate naujienų auka, tai ir tokiu atveju pirkdami drabužius turėtumėte įsitikinti, ar naujausia Jūsų palaidinė ar eilutė kartais nebuvo siūta vaikų, neturinčių nė 12 metų. Net jeigu siuvėjai – suaugę, ar jie nebuvo verčiami dirbti 16 val. per parą? Ar jų darbo sąlygos sveikos ir nekenksmingos? Visada galite rinktis vietinių gamintojų produkciją, kurios gamybos procesą tikrinti žymiai lengviau.  

Į darbą tikrai nevažiuojate dviračiu. Renkatės savo asmeninį automobilį, kurį kiekvieną vakarą grūdate ant kažkada buvusios „žalios“ vejos ploto šalia savo daugiabučio. Daugeliu atvejų atspėčiau, kad darbą pasiekiate vieni, pakeliui nepaimate bendradarbių ar pakeleivių iš autobuso stotelės. Paskaičiuokite. Jeigu paimtumėte, tai darbą kas rytą pasiektumėte 2-4 kartus sparčiau. Manau, tikrai verta aukoti savo asmeninį komfortą vardan sutaupyto pusvalandžio ar net valandos? O jeigu visi važiuotumėme viešuoju transportu?  

Net jeigu vairuojate asmeninį automobilį, tai tikrai galite rinktis itin taupų, į aplinką išmetantį minimalų anglies dvideginio kiekį. Juk mieste net ir 0,8 litro variklio tikrai pakanka. Automobilyje įtaisius dujų įrangą anglies dvideginio į aplinką pateks 10-20 proc. mažiau. Naujausi hibridiniai modeliai šį parametrą sumažina per pusę.  

Jūsų darbo kompiuteris senesnis nei pora metų? Katastrofa! Jis juk nebetinkamas naudoti! O gal klystame? Neseniai išbandžiau savo pirmąjį asmeninį IBM tipo kompiuterį (386sx), kurį pirkau 1997 metais – jis veikia! Ir daugelį bazinių užduočių galėjau puikiai atlikti… O kiek laiko gyvenate su savo mikrobangų krosnele, virtuvės kombainu arba garso/vaizdo įranga?  

Atėjus pietų metui – užkandžiaudami brakonierių sugautais ikrais arba išbandydami banginių mėsą – ar pabandote įsivaizduoti, kokio masto grobuonis esate?  

O galbūt dirbate namuose? Namuose įvedę greitaeigę interneto liniją ne tik skype, icq, bet ir vaizdo ryšiu galėsite tiesiogiai bendrauti su savo vadovais ar klientais. Tuo pat metu pasišalinsite iš ryto ar vakaro kamščių, sutaupysite degalus ir žalingos dujos nepateks į aplinką.  

O galbūt šiandien kažkur skrendate? Ar pasirinkote tą oro linijų bendrovę, kuri valdo didžiausią miškų masyvą tropikų miškuose ir taip „atlygina“ atmosferai už išmetą anglies dvideginį?  

Grįžę namo, ypač tokį žvarbų pavasarį, tikriausiai, mielai atsukate radiatorių žymeklį viena kita didesne padala. O ar žinote, kiek anglies dvideginio išsiskiria, Jūsų bute temperatūrai padidėjus 1 laipsniu? Kiek efektyviai veikia Jūsų pasirinktas šilumos tiekėjas? Ar Jums elektrą užtikrina degančios dujos, nafta ar skylantis atomas? Ir tradicinis klausimas – ar langai pakankamai sandarūs? O jeigu ne – tai ar skyles bent užkaišote, atėjus žiemai?  

Dideli darbai prasideda nuo mažų. O didelės problemos – kiekviename mūsų žingsnyje.

Paskelbta vz.lt

11 Comments

 1. Paulius

  Kiek seku Tavo tekstus, dar nepamenu, kad būtumei rašęs šia tema. Iš tikro aš taip pat tik neseniai didesnį dėmesį atkreipiau į gamtosaugos problemas. Ir turbūt U2 lyderio Bono dėka labiausiai. Bet, manau, kuo toliau tuo daugiau apie tokius paprastus ir mažus, bet nepaprastai svarbius darbus reikia kalbėti. Nes tik patys žmonės, o ne Kioto protokolai privers keisti požiūrį tų, kurie vis dar važinėja Bentliais. Jau gerai žinau, kad pirkdamas savo pirmąjį automobilį pirksiu mažiuką su hibridiniu varikliu.

 2. Romas

  Labai gražiai parašyta. Iš tiesų aktuali tema, kuriai dar daugelis yra labai abejingi.

  Straipsnio patobulinimui, aš dar įdėčiau daugiau nuorodų pavyzdžiams iliustruoti ir šiaip į naudingus šaltinius, kur galima sužinoti daugiau šia tema, antai http://www.climatechange.eu.com, http://www.worldchanging.com, http://www.treehugger.com.

 3. stabmeldys

  Jusu straipsnelis nukreipas prie VARTOJIMA. Pries VARTOTOJISHKA visuomene. Tai labai nepatinka kapitalistams/marketingistams ir kitokiems burzujams:) Nes dabartiniai burzujai tiki ,kad per ta laika kol vartotojai

  ( nevykeliai ) viska suvartos zemes planetoje ir prissh…s iki ausu, jie ( sekmes didvyriai ) spes persikelti i koki menuli ar marsa 🙂 Nesu antifeministas, bet galima itarti ,kad moterims skirti produktai prisnershkia gamta zymiai daugiau negu vyru. Vien ko verti kilo-tonomis shiukshlinami "sparneliai" , mega-litrai parfumo ir kitokio cheminio brudo.Vyrus nebent apkaltinciau skardinemis nuo alaus:)Dzipu manija apsestos, kaip pasidairau bent Lietuvoje ,tai tikrai kokios smulkutes kreivakojes moterytes, nes matai joms tokiame "gargare" yra saugiau:)) Labai nesiplesiu ,nes tai atskira didele tema kuria gal liutauras ir pagvildentu detaliau?:)

 4. Aras Pranckevičius

  +1

  Dar kažkiek neblogų minčių: http://geisswerks.com/ryan/eco.html

  Dar patariu pažiūrėti Inconvenient Truth dėl dviejų dalykų: dėl klimato ir kad pamatyt kaip atrodo gera prezentacija.

 5. biesas

  siaip tai tos salys ir yra kaltos labiausiai del klimato kaitos, Nr. 1 yra JAV ir ne tie kurie sedi siapus PC.

  Tiesiog kazkokie pasvarstymai be realiu skaiciavimu.

  Dar tiesa dvejoju, kad tavo 97 metu kompas maziau kenkia aplinkai nei 2 metu senumo ar naujas kompas. Gal dar pasiulysi naudoti sena tauro telika ar sileli? pasitaisyti ir ziureti

  Is esmes tai nepazistu zmoniu kurie per pusrycius ar siaip valgytu banginio mesa ar ikrus.

  Del vandens taupymo tai sunku nesutikt, bet cia tiesiog taupymas, taupyt aplamai yra gerai.

  Dar is straipsnio galima suprast nusistatyma pries prabanga: lopyti senus drabuzius, kojnes, sedet namie niekur neiti, kad neuzimti vietos kamstyje, nepirkti technikos, nepirkti uzsienines produkcijos, tuo labiau is kokios Kinijos, nes ten as negaliu patikrint darbo salygu.

  tiesa pasakius, nelabai tikiu, kad straipsnio autorius pats tuo ir vadovaujasi, vezha pakeleivius, lopo kojnes ir t.t. 😀 Is esme visi mes zinom kaip reikia teisingai gyvent, kad aplinkai butu geriau ir visi galetume patart kruvas patarimu ir ne tik apie tai, bet patys vargu bau ar vadovaujames jais.

  Is esme viska issprestu dabartiniu vidaus degimo varikliu pakeitimas kitais alternatyviais, bet tiesiog siuo metu nera ekonomisko (kainos prasme) varianto.

 6. Draugishkas

  as manau, kad ideja buvo, jog pradeti gelbeti gamta reikia nuo saves. Kai visa europa pasistengs, gal ir USA pabus? tik vienas dalykas – as far as i know, naujesne technika, kaip tik nukreipta i energijos taupyma ir mazesne aplinkos tarsa – tas pats liecia ir naujus automobilius,tik lietuviai kol kas yra linke supirkineti vokieciu lauza

 7. www.action.lt

  I darba tikrai vaziuoju dviraciu !!! XX pastraipa- prasau pakoreguoti 🙂

 8. liutauras

  Pauliau, buvo tekstai apie naftos pabaigą – čia tos pačios temos kita pusė.

  Romai, ačiū!

  stabmeldy, nemanau, kad pasirašyčiau po teiginiais apie tai, kas daugiau teršia – vyrai ar moterys 🙂 manau, kiekvienas atvejis būtų vis kitoks 🙂

  Arai, ačiū, puiki nuoroda. Goras taipogi vertas dėmesio. gaila, kad nerandu, kas nuomotų, tenka naudotis P2P..

  biesai, mano tekstų tikslas – nespręsti konkrečių problemų, man svarbios tendencijos ir kryptys. iš viso teksto galėčiau palikti tik pavadinimą. jame visa esmė

  Draugishke, Lietuva šiuo požiūriu yra truputį išimtis iš taisyklės – tai neišvengiama, IMHO

  http://www.action.lt, ar daug panašių darbuotojų pakeliui sutinki? 1? 2?

 9. Sol

  Automobiliai nedeginantys kuro ir varomi oru:

  http://www.theaircar.com/

 10. mr nice

  vis dar esu liuksemburge, kur praleidau beveik 10 dienu, visa laika buvo velniskai karsta, vidutiniskai 25 laipsniai, liuksemburgieciai kraipo galvas ir sako, kad nenormalus oras tokiam metu laikui, per cnn maciau nuotrauka kazkokio norvego, stovi ant kranto, rodo pirstu i tyvuliuojanti vandeni, sako cia siuo metu laiku visada buvo storas ledas. taciau, kai pradedi galvoti apie tai, kad norint kazka is tikro pakeisti reikia atsisakyti savo patogaus vartotojisko gyvenimo – ar lietuvoje ar liuksemburge isijungia denial'as. stai vakar snekejau apie tai su viena teta, atrodo protinga, issilavinus, taciau kartojo – zinai, mokslininkai tarpusavyje nesutaria, kas kaltas del sio reiskinio, o galu gale, jei tai ir tiesa, viskas bus po kokiu 150 metu, suprask, mano ir kaulai bus jau suduleje. tuo tarpu cnn parode tula britu mokslininka (neatsimenu vardo, toks luosas zmogelis, net sunkiai galbeti begali), kuris pasake, kad zmonija, jei nori islikti, turi ieskoti naujos zemes kosmose. ar ne crazy? suprask, cia jau viska baigiame totaliai susikti, tad metas pradeti vyniot meskeres.

 11. liutauras

  Sol'e, dėkui!

  mr nice'e, va čia yra problemos širdis – kiekvieno mūsų asmeninis "denial"… nežinau, kaip tai išspręst, kaip prisiverst palikt auto namie ir sėsti į autobusą. žiauriai sunkus sprendimas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *