Pagrindinės laidos įžvalgos:

(05:30) Pirmas ir pagrindinis dalykas – tai ekonominio augimo spąstai, į kuriuos pakliuvo Vyriausybė ir valdančioji koalicija. Nes augant ekonomikai teoriškai ir faktiškai didėja perskirstomų lėšų aukso puodas, tas pyragas, kurį galima pjaustyti. Ir atsiranda labai daug interesų grupių, kurios norėtų tą didesnį gabalą pasiimti – vieną, kitą, trečią. Metų eigoje mes tą ir matėme – tai mokytojai, tai ugniagesiai, tai policininkai, tai medikai, tai dar kažkas ir dar kažkas, ir dar kažkas.

[..] Ekonomika auga, tarsi situacija gerėja ir tarsi susidaro tokia iliuzija, neva tai pinigų yra labai daug. Ir tada atrodo tik gero peilio ir gero pyrago pjaustymo uždavinys, kaip čia kad visiems užtektų. Faktiškai tas augimas nėra begalinis, jeigu teisingai pamenu, tas realus prieaugis, palyginus su praėjusiais metais, kurį mes turėjom dabar, yra ar 200, ar 300 mln. eurų. Tai jeigu mes vaiko pinigams padidinti skyrėme beveik 100 milijonų, tai įsivaizduokit, kiek kitoms sritims liko padidėjimo galimybė. Ir vat kai tas lūkestis iš įvairių interesų grupių buvo didžiulis, Vyriausybė tarsi iškart to nestabdydama, o sakydama „gerai, didinsim ir jums, ir jums, ir jums“, papuolė į tuos spąstus, kai atėjo galutinis momentas ir paaiškėjo konkretūs skaičiai ir paaiškėjo, kad ir tiems trūksta, ir tiems trūksta, ir visiems trūksta.

[..] Iš dalies ir pati Vyriausybė žadėjo per daug, ir atsirado interesų grupės, kurios sakė „va, čia daug pinigų, galima pasiimti“, nors realiai, ką reikėjo daryti, tai susėsti visiems kartu prie stalo ir kartu visiems dalinti tą pyragą, o ne atskirais gabaliukais. Ir natūralu, tada kiekvienas kaldrą į save: „man daugiau, man daugiau, man dar dešimt, man dar penkis“.

(10:05) Akivaizdus dalykas, kad testuojamas Prezidentas. Testuojamas Prezidento galių valdymas, iš esmės (perbraižomos žaidimo taisyklės), santvarka, kuri dešimt metų buvo nusistovėjusi vadovaujant Daliai Grybauskaitei, dabar yra testuojama, ar tikrai ji tokia išliks. Ir mes jau matėm – po tokio griežto Dalios Grybauskaitės pasisakymo ministro tarsi jau turėjo nebebūti savo vietoje, tačiau jis kol kas dirba ir panašu, kad LLRA pozicija dėl jo visiškai nesikeičia, t.y. jie lieka prie dabartinio ministro. Ką tai reiškia dabartinei koalicijai ir kuo tai baigsis, čia jau, aišku, atviras klausimas, nes – vieša paslaptis – šiandien priiminėjamas biudžetas (visi, ne vienas – Sodros, sveikatos), tai vos tik jie visi bus priimti, iš esmės nukris pagrindinė našta nuo dabartinės Vyriausybės. Galima taip grubiai sakyti, Vyriausybė galės pasileisti ir nieko jau blogo katastrofiško nieko nebeatsitiktų gyvenime Lietuvoje iki naujų Seimo rinkimų. Tačiau tas naštos nukritimas automatiškai atriš rankas tiek S. Skvernelio komandai, tiek LVŽS, tiek ir kitiems koalicijos partneriams. Tai šioje vietoje tas šantažas, kuris iki šiol galėjo būti tiek iš LSDDP, tiek iš LLRA, tiek iš buvusių tvarkiečių (…) jis ne tai kad netenka prasmės, tačiau tas svoris sumažėja. Ir šioje vietoje pokyčiai pasidaro labiau įmanomi, labiau įprasminami. Ypač svarstant net tą variantą, kad netgi mažumos Vyriausybė tampa labai reali, su sąlyga, jeigu konservatoriai paremia.

(14:40) Apie ką mes jau dabar turime, kad po šiandienos, po patvirtinto biudžeto prasidėjo Seimo rinkimų kampanija. Tai visi sprendimai bus įtakojami būtent Seimo rinkimų kampanijos logikos, o ne kažkokių kitų sumetimų.

[..] pažiūrėkim visą šių metų didžiąją dalį – iš esmės vasarą prasidėjusios šitos koalicijos statybos arba lipdybos, jeigu galima taip pasakyti, išvirto į tai, kad LVŽS reitingas sumažėjo per pusę ir daugiau. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad startinė pozicija prieš rinkimų pradžią yra labai prasta. Jau nekalbant apie tai, kad iš esmės visos kaltės galima dabar sumesti į tai, kad valstiečiai tą negerai darė, tą negerai darė. Pirmų metų sėkmės ar pasiekimai daugeliui jau iš esmės bus pasimiršę ir šitoj vietoj ta starto pozicija iš tiesų yra prasta. Jau nekalbant apie tai, kad tenka bičiuliautis su LSDDP, LLRA su Georgijaus juostelės gerbėjais ir t.t. Jau nekalbant apie Narkevičiaus atvejus, kur tiesiog galimas tiesioginis savo interesų protegavimas ar Trakų rajone, ar kitose situacijose.

(18:15) Paradoksas yra tai, kad jis (S. Skvernelis) yra per mažai gerų darbų padaręs. Atrodo, kad norėtųsi dar, bet ..

iš tv.lrytas.lt

Visas laidos „Lietuva tiesiogiai“ epizodo „Ar dėl J. Narkevičiaus gali subyrėti Vyriausybė?“ įrašas – interneto naujienų portale lrytas.lt.