XXI a. kasdienybės dienoraštis

E-valdžiai trūksta e-vado

Antradienį pasinaudojau savo akreditacija ir sudalyvavau Archyvų departamento Vyriausybės rūmuose organizuotame seminare dėl elektroninių dokumentų naudojimo viešajame sektoriuje.

Vaizdas nykus. Nors teisiniai ir technologiniai aspektai tikrai rimtai analizuojami (skaitytų pranešimų elektronines versijas galite atsisiųsti iš čia), tačiau esminė problema kitur – klausantis ir diskutuojant su konferencijos dalyviais neapleido mintis, jog visa elektroninių dokumentų naudojimo idėja tėra eilinė biurokratų idea fixe, o ne noras efektyviau, sparčiau ir rezultatyviau dirbti.

Neišgirdau atsakymų į tokius, mano manymu, esminius klausimus – kada elektroninių dokumentų archyvai pradės veikti? (su sąlyga, jog turime apie 25 tūkst. valstybės tarnautojų) kiek kainuotų jų viso dokumentų srauto pavertimas į elektroninį formatą ir veiklos išlaikymas 1 metų laikotarpiu? kaip bus užtikrinamas technologinis neutralumas (pavyzdžiui, info-beraščiams pensininkams), kiek kainuoja 1 popierinio dokumento pavertimas elektroniniu?

Dar svarbiau, jog išgirdau, jog elektroninio dokumento diegimas planuojamas decentralizuotu modeliu. Tai reiškia, jog kiekviena įstaiga turės po savo serverinę, po savo prižiūrėtoją ir pan. ir toliau. Akivaizdu, jog apie jokį kaštų taupymą kalbėti taps beviltiška. Ką jau ten apie nuotolinę prieigą prie visų elektroninių dokumentų ir kitas kosmosu tampančias idėjas.

Galima itin daug ir plačiai kalbėti apie teorinius modelius, elektroninius parašus ir viešojo rakto infrastruktūrą, tačiau žymiai svarbiau pradėti procesą iš kito galo – kokį rezultatą norime pasiekti, kiek tai kainuos ir kokią naudą duos? Tiesiog pradėti reikėtų nuo kaštų ir naudos analizės. Archyvų departamentas tokių atsakymų neturi. Tiksliau, nelabai turi ir noro tokių atsakymų ieškoti. O kai neturi noro procesą vesti į priekį, tai ir proceso kokybė tampa kaip visada.. Reikalingas naujas e-vadas e-iniciatyvų stūmimui į priekį.

4 Comments

 1. pow

  aš dažnai sakau, kad nesąmonė tas ar anas, o mano vadovas primena, kad biurokratai temoka tik dirbti negalvodami kokia to darbo nauda…
  P.S. dirbu valstybės tarnyboje…

 2. Donatas

  Daug kur tų vadų trūksta… Patogus gyvenimas padarė savo – aptingome, komforto būsena visiška… Reiktų gi paspirginti reikalą, bet kaip?

 3. voraratis

  … gaujai reikia naujo vado …

 4. išlaikantis

  Konservatoriai niekuo nesiskiria nuo buvusių (jie irgi vadovavo su buvusiais). Rinkom kitus ir kas iš to,dar blogiau. Pliurpia,kaltina kitus ,o valdininkų nemažėja,korupcija nemažėja ir t.t. MAŽĖJA tik algos ,pensijos (eiliniams pensininkams)ko gero sumažės ,komunaliniai mokesčiai didėja ,mokysis tik išrinktieji, rodo globą bankams priversdami renovacijai ir mokslui skolintis ir t.t.. Daug kalbų,gyrimosi,o gyvenimas eina blogyn. Viską pablogins,paskui,prieš rinkimus paglaistys ir vėl rinkit ,mes geručiai,pagerinom. Seni,žinomi triukai. Tarp kitko ,kodėl pensijos apkrautos priedais visokiais .Ką reiškia tos našlių pensijos? Geriau būtų vaikų užaugininmo priedai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *