XXI a. kasdienybės dienoraštis

„Atgimimas“ apie šiuolaikinę žiniasklaidą

Atgimimas, Nr.1Kaip žinia, savaitraščiui „Atgimimas“ – jau 20-imt! Tikrai yra ką ir už ką sveikinti – nors finansiniu požiūriu ir populiarumu tai nėra labiausiai vertinama žiniasklaidos priemonė, tačiau dėl kokybės mažai kas galėtų varžytis.

Ta proga redakcija klausė, ką šiandieną manome apie Lietuvos žiniasklaidą, kodėl jos trūksta?

Aš nebūtinai sutikčiau, jog Lietuvoje trūksta kokybiškos spaudos. Manyčiau, jos yra pakankamai – tiesiog nemaža tos kokybiškos spaudos dalis yra ne lietuvių kalba. Žinoma, dėl kalbos barjerų su ja gali susipažinti mažai piliečių, ypač aiškios problemos vyresnio amžiaus žmonėms. O teigti, jog Lietuvoje negalima nusipirkti „The Economist“, „Der Spiegel“ ar „National Geographic“ būtų neteisinga.

Galbūt tiksliau būtų įvardinti, jog trūksta kokybiškos spaudos apie Lietuvą. Tai, ką daro „Atgimimas“, „Valstybė“, kartais „Veidas“ ir „Ekstra“, galbūt „Verslo klasė“ ir „Versus“, pasiekia santykinai mažą ratą skaitytojų. Didžiausi būriai rikiuojasi prie nuosekliai bulvarą mindančių spaudos lyderių. Tačiau iš dalies tai neišvengiama – tik besiformuojant viduriniajam sluoksniui neverta tikėtis, jog „iš oro“ atsiras poreikis mąstyti ir ieškoti savirealizacijos. Daugelis natūraliai pirmiausia užkemša pilvą, paskui eilė ateina giminės pratęsimui, o tik tada pradedama galvoti apie įmantresnį turinį. Tačiau esu optimistas – palyginus, kiek kokybės turėjome prieš 2-3 metus ir dabar, vaizdas jau skiriasi!

Būčiau idealistas, jeigu reikalaučiau, jog leidėjai bandytų patys ugdyti skaitytoją – manau, laisvoje rinkoje tai artima utopijai, todėl bene vienintelis objektyviai įmanomas kokybiškos spaudos dalies didėjimo kelias yra būtent tas pats natūralus skaitytojo augimas iš vystyklų.

7 Comments

 1. Arūnas

  Matau kad Miesto IQ prie kokybiškos spaudos nepriskiri?

 2. Aidas Puklevičius

  Ir FHM neprisikiria, gyvatė 🙂 Nors tai vienintelis leidinys, skatinantis kritišką požiūrį ne tik į pasaulį, bet ir į patį save 🙂

 3. Liutauras

  Arūnai, kol kas neskaičiau… (vieną kartą parduotuvėje perverčiau). Bet ačiū už pastabą – būtinai pažiūrėsiu

  Aidai, ten jeigu paskaitytum spausdintam originale vieną čia nutylėtą pastraipą – gautum širdies smūgį 😉

 4. Aidas Puklevičius

  Apie “Playboy”? O kas čia blogo? Tai yra vienas iš kokybiškiausių leidinių vyrams, o tai, kad jo stilius man asmeniškai mažiau artimas nei 1996-2001 m. “Loaded”, FHM ar “Maxim” (ech, auksiniai lads’ magazines kultūros klestėjimo metai) reiškia tik tai, jog tai man asmeniškai tai patinka labiau. O ne tai, jog tai geriau, intelektualiau ar dar kaip. De gustibus est non disputandum 🙂

 5. Liutauras

  tai jau taip 🙂 beje, kodėl niekur nematau žadėtojo lietuviško varianto? kažkaip turiu blogą įtarimą, kad kokybė neviršys A-Zet lygio…

 6. Aidas Puklevičius

  Turi išeiti spalio pabaigoje. Tikėsimės, kad kokybė bus gera, kadangi nemanau, jog licenzijos davėjas leistų grybą pjauti.

 7. Arūnas

  Keliu seną temą 😉 Na Liutaurai, ar spėjai apie “Miesto IQ” nuomonę susidaryti? 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *