XXI a. kasdienybės dienoraštis

Krokuva: lietuvybės paieškos Céline Dion fone

080628 KrokuvaSavaitgalį smagia kompanija aplankėme miestą, kuris buvo karalių, daugiau negu 400 metų valdžiusių ir Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, sostinė (sosto vieta). Žinoma, pagrindinė priežastis buvo daug žemiškesnė – Céline Dion koncertas.

Ko tikėtis iš Lenkijos? Amžinas kaimynų braižas – unikalus išorinės reklamos chaosas. Bandėme atspėti, ar broliai slavai visiškai neturi eksterjero kūrimo skonio, ar miestų ir miestelių savivaldybėse pagailėta etato architektui? Kitas visus „sužavėjęs“ požymis – prasto maisto karalija. Nuo pakelių užeigėlių, supermarketų restoranų iki pabų – maisto kokybė stebino… deja, neigiamai. Tiesa, pasirinkdami fliakus (jaučių/karvių skrandžių sriuba) nesuklysite, o kitais atvejais teks pasikliauti savo sėkme.

Tarybiniai vaizdai – Lenkijos kasdienybė. Iš tiesų jau dabar galime džiaugtis aplenkę kaimynus mažiausiai 5-10 metų. Bent jau Vilniaus veide kasdieną atsiranda Europos miesto bruožų. Palyginimui, Krokuva (o ir pakelės Varšuva) vis dar gyvena komunistų laikmečio vaizdais.

Matyt, tarybinė dvasia taip pat dar gyva – pigių namų iš blokelių pakelės pilnos, gal tik po truputį jų mažėja, kuo labiau į šalies pietus tenka važiuoti. Tinkuota (ir dažyta) namo siena – retenybė. Patys namai – tik niūrios dėžutės, kuriose gyvena niūroki žmonės? Vyriškoji kolektyvo pusė padarė vienareikšmišką išvadą, jog merginos pastebimai prastesnės nei Lietuvoje. Tokie pat prasti ir automobiliai – retai teklydom naujesnį automobilį priskirdami besisvečiuojantiems vokiečiams. Nors ir puikioje vietoje įsikūręs viešbutis, tačiau „Orbis“ tinklas dar turėtų tikrai daug investuoti, kol „Cracovia Hotel“ galėtų pretenduoti į klasikinio viešbučio statusą.

Celine Dion, Taing chancesCéline Dion gauna (prastos kokybės telefono vaizdo įrašas, TVN rytinė laida, laba diena) įvertinimą „vidutiniškai“ – už koncerto fonogramas, prastą žiobčiojimą jų metu, skurdoką scenos apipavidalinimą. Prisiminus praėjusių metų vaizdą Prahoje (Šakyra), smagaus laiko ir šėlsmo svarstyklės – ne Krokuvos naudai. Aišku, savo prieskonių suteikė ir pasiglamonėti į koncertą atėję lenkai, pergėrusi lesbietė, pagal organizatorių komandą bangas keliančios ir susižavėjusiai ošiančios tribūnos.

O kaipgi Vavelis? Berods, iki šiol lankytas tik vieną kartą 1995-aisiais ir greituoju būdu perbėgant katedrą, šį kartą dėmesio užteko ilgėliau – karaliaus reprezentacinės, Senatorių salės, Vyčiai ant kiekvieno rimtesnę istorinę vertę turinčio audėklo, Žygimanto Augusto karūnacijos batai, LDK lieti pabūklai, karalių, karalienių ir karalaičių, Tado Kosciuškos karstai. Bene pagrindinis klausimas – kiek visa tai autentiška? Po II-ojo pasaulinio karo Vavelis buvo atstatytas, kaip dabar atstatomi Valdovų rūmai Vilniuje. Bene labiausiai ginčitynas dalykas – tai trūkstamų eksponatų „tylus pakeitimas“ tariamai amžininkų naudotais. Tada italų gamintas krėslas lengvai tampa Žygimanto Augusto sostu. Pigu.

4 Comments

 1. stb

  Zinai ,Liutaurai, pasinerei i isorinio blizgesio nagrinejimus. Kiek teko lankytis lenkuose, maciau namu ir blogesniu ir tikrai geresniu nei pas mus. Del auto tas pat…Pasidairyk kokie kledarai vazineja LR provincijoje. Krokuvos architekturinis palikimas mane suzavejo apsilankius. Nors esu tikras vilnietis ,bet balai ( nedaug) Krokuvos naudai. Ypac zinomas faktas, kad nacistu buvo paruostas visiskas sio miesto susprogdinimas.Ar tikrai sovietai prisidejo prie isgelbejimo tiksliu ziniu nera ( majoras Viesulas )?
  Verta pagarbos ( ir pavydo )lenku savarankiska energetikos politika. Vien kotovicu regionas parodo, kad salis turi nebloga pramone ir matyti planuojama tasa ( ne maximiniu turgaus/kiosku principu).
  Apie “trofejini” rytprusiu pajurio regiona (Dancigas ) ,tai isvyso galima tik istoriskai patyleti..Lenkai smarkiai prasiplete.
  Primenu, kad nesu lenku gerbejas:)Savaites begyje netgi apsikoliojau su izuliais lenku turistais rimi centre:))pshe krew 🙂

 2. buves Lenkijoje

  Jeigu nebuciau buves Lenkijoje, butu glaima pagalvoti, kad kalbame apie skirtingas salis. Is tikro ten automobiliai tikrai naujesni ir tikrai ne prastesnes bukles. O Kas del maisto – tai aisku, cia galbut skonio reikalas, bet tiek ten tiek pas mus visko buna tikrai nereiketu suabsoliutinti.
  O del isore reklamos tai tikrai – pas juos ten tikrai betvarke.

 3. Liutauras

  stb’au, taip, mano pastebėjimai subjektyvūs. dėl Krokuvos vs. Vilnius – iš dalies nesutikčiau, vyrauja XIX amžiaus architektūra, senesnės ne kas telikę. Katovicuose nebuvai, tačiau faktas, jog kuo piečiau – tuo viskas geriau. dėl rytprusių – nebuvau, nežinau. tiesa, jog tai “trofėjus” 🙂

  buvęs Lenkijoje, subjektyvūs mūsų įspūdžiai skiriasi 🙂

 4. CelFan

  Jau apie CELINE tai nusisnekejote, taip negalima, ji dainavo nuostabiai ir tikrai dainas atliko gyvai.Ir pavadimas niekam tikes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *