XXI a. kasdienybės dienoraštis

Rinkis rimtai! – 10 pasiūlymų žiniasklaidai

10 pasiūlymų žiniasklaidaiPiliečių Santalka, ruošdamasi 2008-ųjų Seimo rinkimams, pradeda pirmąją projekto „Rinkis rimtai!“ iniciatyvą – teikia rekomendacijas Lietuvos žiniasklaidai (taip taip – ir žiniasklaidai internete, ir net tinklaraščiams!), kaip objektyviau ir nešališkiau dirbti artėjančių (prasidėjusių?!) rinkimų kampanijų metu.

22 puslapių dokumento idėjinis lyderis – Romas Sakadolskis, todėl pateikiami vakarietiškos tradicijos žiniasklaidoje įprasti principai, kurie Lietuvoje dažnai gali atrodyti tik rožinėmis svajonėmis. Nepaisant niūrokos kasdienybės Piliečių Santalka tiki, jog kalbėti apie žiniasklaidos kokybę būtina ir reikia.

Pasiūlymai teikiami žiniasklaidai, todėl ir turinys atitinkamai išdėstytas kalba, kuri truputį panašėja į profesinį žargoną, kai kurios rekomendacijos ir principai gali būti nesuprantami žiniasklaidos virtuvės nežinantiems. Nepaisant to, bendra nuovoka turėtų padėti susiprasti, o mes visada esame pasiruošę atsakyti į galimus klausimus.

Dokumente pateikiama 10 rekomendacijų, kurių trumpą paaiškinimą pateikiu ir čia:

 1.  tapatintis su rinkėjų, o ne kandidatų poreikiais – informacija turi būti svarbi rinkėjams, o ne kandidatų rietenoms;
 2. žiniasklaida politikams teikia „viešumo deguonį“ – žiniasklaida yra stipresnė, o ne politikai;
 3. rinkimų nušvietimo strategija – reikėtų pasiruošti ir suvokti kaip konkreti žiniasklaidos priemonė atspindės rinkimų eigą;
 4. redakcinė politika rinkimų metu – vieša;
 5. skelbiama tik pažymėta politinė reklama;
 6. nagrinėti politinių partijų programas;
 7. aukščiausi profesionalumo standartai;
 8. apdairiai naudoti visuomenės apklausų duomenis – apklausos rezultatai veikia visuomenės nuomonę;
 9. padėti balsuotojams rinkimų išvakarėse;
 10. rinkimų dieną sutelkti visas redakcijos pajėgas.

Iniciatyvą jau remia alfa.lt, balsas.lt, bernardinai.lt, delfi.lt, Atgimimas, gzi.lt, Lietuvos žurnalistų draugija, Lietuvos žurnalistų sąjunga, Pilietinės visuomenės institutas, Transparency International Lietuvos skyrius.

4 Comments

 1. ztkp.lt (Gytis)

  O jei aš varau ant žiniasklaidos tai jau skaitosi, kad prisidedu prie šitos akcijos? 🙂

 2. PRaKEIKSMAS

  Graži iniciatyva, tačiau, kad ir kaip rimtai rinktumeisi nėra iš ko rinktis… Įtariu pirma sykį ignoruosiu rinkimus: iš ko rinktis jei visos partijos yra vienos „nomenklatūros“ partijos įvairios frakcijos pasidabinusios įvairiomis politinėmis ir ideologinėmis etiketėmis?
  Naujieji „gelbėtojai? Aš dar iki tiek nenukvaišau, jog rinkčiausi Valinską su Tru Sabaka (jis nors mokyklą baigė?). Paleckis? Galbūt bet kolkas tikrai per mažai žinau apie „Frontą‘, kad jam skirčiau savąjį balsą.

 3. Liutauras

  Gyti, ne itin – mes už konstruktyvų dialogą ir abipusį tobulėjimą

  PRaKEIKSME, blogiausiu atveju vien rinkėjų ugdymas – jau šio projekto teigiamybė. jeigu rinkėjai pradės rinktis argumentuotai, kels klausimus – politikai ir partijos bus priverstos “temptis” ir neatsilikti. to ir siekiam.

 4. ztkp.lt (Gytis)

  Kad kitaip nelabai išeina kritikuot. Vienaip ar kitaip, tai tik šauksmas tyruose

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *