XXI a. kasdienybės dienoraštis

Forume kalbėsime apie žiniasklaidą ir etiką

08 04 21, DPI, žiniasklaida ir etikaŠiandien Demokratinės politikos institutas ir Dešinioji koalicija „Vardan Lietuvos“ organizuoja forumą „Sąžiningos žiniasklaidos vardan“. Kartu su Kęstučiu Grinium bandysim kalbėti apie žiniasklaidą ir etiką. Man teko vietos situacija (pranešimo skaidrės), kolega kalbės apie platesnius vandenis.

Neišvengiamai kai kurie aspektai kartosis, ką buvau sakęs „Transparency International“ seminare beveik prieš metus apie neskaidrią žiniasklaidą.

Pagrindinė mano pranešimo tezė – žiniasklaidoje etikos pažeidimai daromi tyčia arba dėl neatsargumo. Tyčiniai pažeidimai tiesiogiai susiję su propagandos poreikais (pagal Noam Chomsky modelį) – finansavimu, informacijos šaltinių valdymu ar nuosavybės santykiais. Netyčiniai pažeidimai – dėl įvairių Lietuvos ydų. Ir vienus, ir kitus galima neutralizuoti suteikiant tiek savireguliacijos, tiek valstybinėms institucijoms REALIAS sankcijas. Pavyzdžiui, administracines baudas apibrėžiant ne absoliučiomis sumomis, bet procentais nuo apyvartos, skatinant aktyviau piliečius gintis nuo žiniasklaidos šmeižto, privatumo pažeidimų ir pan.

34 Comments

 1. Simas

  Tai, Liutaurai, prie to pacio paklausk, kodel dkoalicija.lt portale komentarai pries paskelbdami tikrinami. Ar tai etiska? Ar tai naujoviska cenzuros forma? Ar paprasciausias nauju technologiju neismanymas?

 2. kostia

  Liutaurai, jūs ten konkrečiai neturite ką veikti, jklmn – juk žiniąsklaida ir etika yra du nesuderinami dalykai !!! kas jums ten pasidarė ? juk N. Makiavelis aiškiai atskyrė politiką nuo etikos, tą reikia daryti ir su žiniąsklaida – atskirt nuo jos etiką, ir nereiks visokių forumų. Aš teigiu,kad žiniąsklaida nuo pat savo užgimimo lenkiasi su etika. ir aš 100proc. teisus. Dar Grinių pasikvietėt, žinovą…

 3. Gal atsakysite ir i si klausima?

  Ar nekyla etikos klausimas, kai Liutauras ULEVIČIUS dalyvauja iniciatyvines grupes, kuri bando pataisyti idinga istatyma del LEO LT steigimo, veikloje, o jo verslo partneris Arturas JONKUS, teikia paslaugas AB LIETUVOS ENERGIJA?

 4. Ar atsakysite ir i si klausima?

  Pamastymui: Ar nekyla etikos klausimas, kai Liutauras ULEVIČIUS dalyvauja iniciatyvines grupes, kuri bando pataisyti idinga istatyma del LEO LT steigimo, veikloje, o jo verslo partneris Arturas JONKUS, teikia paslaugas AB LIETUVOS ENERGIJA?

 5. Liutauras

  Simai, dėl dkoalicija.lt progos padiskutuoti nebuvo, bet jeigu tai tiesa, tai nebent siekiant apsisaugoti nuo nešvankybių – tokį sprendimą dažnai priima neturintys laiko moderuoti komentarus (arba nesitikintys aktyvių diskusijų) interneto svetainių autoriai

  kostia, nesutinku. gali būti ir etišką žiniasklaida. jog tokios yra mažai – nepaneigia galimybės

  kolega iš IP 81.29.16.148, nusibodot su savo buku klausimu. iki negalėjimo diskutavom čia. arba pateikit rimtus argumentus, arba turėsiu registruoti ir užblokuoti kaip brukalų autorių

 6. Simas

  As, rades si portala, norejau isreiksti savo mintis, bet kai pamaciau pranesima, kad puslapio administratorius perskaitys komentara ir pasklbs ji biski veliau, tai nutariau nebekomentuoti. Nera reikalo. Beje, Liutaurai, juk pats (kaip programuotojas, jai toks is tikro esi) zinai, kad brukalams filruoti yra gan efektyvus budai. Tik jie kazkodel nelabai naudojami. Kitas keistas pastebejimas, kad buvo nesitiketa tureti aktyvias diskusijas. Tai kam tuomet isvis portale reikalingi komentarai?? Jei jau esi tu desiniuju aktyvus palaikymo komandos narys, tai bent paaiskink zmonems, kad labai jau blogai atrodo ju norai tureti puslapi, kuris padarytas su kreivom rankom (gal kada parodysiu ka man rodo firefox). Ir, kad matosi rimtu specialistu trukumas, kuris itin atbaido nuo tokiu partiju ir juos palaikanciu asmenu… Tiesiog jei matau netvarka net puslapyje, tai apie kokia tvarka galime sneketi, jei jie bus isrinkti i seima (desinieji)? Viskas daroma pusetinai… Tai labai atgraso. Zmonems pusetinu darbu nebereikia, nes ju per daug pridaryta per 19 metu… As bent jau jei neturiu laiko, tai pusetino darbo nedarau. O jumis, matau, tai “veza”…

 7. Simas

  Beje, Liutaurai, ar pats N. Makiaveli skaitei?? Cia siaip, kad zinociau 🙂

 8. Ne kolega

  Vel gaila Liutaurai. Blokuok jei tau geriau, o gal net lengviau – nereikeis tau rasti loginiu argumentu, kaltinsi toliau bukumu, nes nerandi savo elgsenai pasiteisinimo ir t.t.. Taip elgdamas parodai, kad kazkodel turi del ko bijoti. Klausimas perkeliamas i kitus forumus.

 9. Liutauras

  Simai, manęs “Vardan Lietuvos” neveža. kaip ir “Frontas”, jie pradėjo blogai ir dabar kažką pakeisti bus labai sunku. pradėjo nuo lozungų, o ne nuo vertybių ir darbų programos. ypač neramu dėl dalies narių beveik atviros paramos alkoholio pramonei

  IP 81.29.16.148, kaip ir rašiau anksčiau – prašau, nurodyk, kokią konkrečiai asmeninę naudą gausiu aš asmeniškai (dabar, po metų, po penkerių ir t.t.)?

 10. Simas

  tai ir pilieciu santalka neveza? 🙂 juk tu joje roges trauki i desine… Ar as kazko nesuprantu? 🙂 mano manymu tai irgi pusetinas produktas…

 11. Liutauras

  na, Piliečių Santalka yra NVO ir į politinę programą nepretenduoja. bet ir joje matau daug trūkumų. jeigu įdomu – pridedu laiško ištrauką, kurį išsiunčiau bendrai diskusijai 2006-ųjų rugsėjo 26 d., t.y. vos prisijungęs. tačiau Piliečių Santalką galima keisti ir kiekvieną dieną tobulinti – tam ji ir yra NVO, kad galėtų klysti. politinės partijos klysti (ar bent neplanuotai) neturi teisės

  Sveiki,

  Prieš savaitę užpildęs anketą buvau prijungtas prieš šios el.pašto konferencijos, tačiau jokių tolesnių planingų veiksmų tarsi nepastebėjau. Gal kas galėtų paaiškinti ar bent jau surašyti trumpą “Dažnai užduodamų klausimų” sąrašą PS naujokams? Dabar, kaip bebūtų tragikomiška, vaizdas toks, kad pagrindinis PS darbotvarkės klausimas – būti ar nebūti vienam piliečiui PS nariu 🙂

  Pildant anketą pasirinkau vieną iš siūlytų veiklos krypčių, tačiau toliau kyla natūralūs klausimai, į kuriuos neturiu atsakymų, todėl pabandysiu apibrėžti pagridinius dominančius:
  – ar yra PS “darbotvarkė”? jeigu taip – kur ją galima rasti?
  – ar yra atskirų sričių “darbotvarkė”? jeigu taip – ar yra darbo grupės ir kas vadovauja, kokia pagalba reikalinga?
  – kaip pasirenkami prioritetai? ar dėl jų diskusijos yra pasibaigusios?
  – koks sprendimų priėmimo procesas? kas ir kaip gali paaiškinti darbų procesą?
  – kas turi ir kada pradeda kalbėjimą už PS ribų? (t.y. kada laikoma, kad PS turi išbaigtą ir pagrįstą poziciją)
  – kokius tikslus PS sau kelia šiems metams? kaip juos planuojama pasiekti? kokie objektyvūs kriterijai nustatyti jų įvertinimui?
  – …

  Šiuo metu http://www.santalka.lt/ pateikiami tik bendro steigiamojo pobūdžio dokumentai ir informacija, išskyrus viešųjų finansų darbo grupę, kurioje, spėju, dėl tolesnių detalių būtų galima kamantinėti Rytį Juozapavičių. Kaip kitos grupės? Ar jos gyvos? Kokie rūpesčiai kamuoja mano pasirinktą teisėtvarkos sritį?

  Tai tiek pirmosios savaitės PS naujoko įspūdžių. Turiu pastebėt, kad kol kas vaizdas prastokas ir daugiau primena tuščios skardinės efektą, nei konstruktyvų darbą

  Pagarbiai,
  Liutauras Ulevičius

 12. Ne kolega

  Jei pykstiesi su logika bei nesupranti pridetines vertes bei ateities diskontuotu pinigu srautu savokas, nebe varginsiu taves su susirasinejimu tavo bloge. Nedrystu tave ar tavo menkavercius pasiteisinimus vadinti bukais. Juk, blogo tikslas yra sukelti diskutus, ah ne?

  PS: Siulyciau apsisvietimui – Corporate Governance, Monks and Minnow, Blackwell Publishing 2001; Finance for Executives – Managing for Value Creation, Hawawini and Viallet, Southwestern 2002; Corporate Image Management, Howard, Butterworth Heinemann 1998.
  PPS: Taciau tau gal uztektu Etikos Ivadas, Anzenbacher, Aidai 1995. Kam noreti skristi, kai dar eiti nemoki.

 13. Simas

  O del naudos, tai, manau uzsitarnausi desiniuju jegu pagarba, kuria anksciau ar veliau tikrai pasinaudosi (kaip buvau rases, viena diena tikrai eisi i Seima… dabar jau beveik tuom neabejoju, laikas parodys, nes tai gali uztrukte net ne 5, o daugiau metu…). Beje, mes, komentatoriai, ir nesuzinotumeme, jei kas koki vokeli i rankas iduotu… O tokia tikimybe tikrai yra. Kai pasake vienas politikas :): kas tai galetu paneigti? O kodel as manau, kad gali tureti pasleptu tikslu? Dar anksciau rasei savo bloge, kad buvo minciu isvaziuoti dirbti i uzsieni, bet neisvaziavai… As irgi kol kas nevaziuoju, nes kol kas pakankamai uzdirbu 😀

  Beje, kai juda reikalai del jaunojo ukininko paramos is ES, pateikus “pseudo verslo plana” (citata is Tavo dienorascio)?

 14. Liutauras

  Ne kolega, tai niekaip nesugebi paaiškint, kokią naudą aš gausiu ateityje… o gaila, būtų įdomu argumentuotai padiskutuoti

  Simai, čia jau kažkokia pradžia diskusijai 🙂 Taip, FHM’ui sakiau ir toliau sakau, kad svarstyčiau pasiūlymą įsitraukti į politinę sritį, jeigu būtų vertybėmis, o ne interesais savo veiklą grindžianti politinė partija. Kol kas tokios nematau nei dešinėje, nei kairėje.

  Beje, juokingiausias “ne kolegos” argumentų elementas – bandomas pripaišyti interesų konfliktas turėtų nešti gana aiškią apčiuopiamą finansinę naudą čia ir dabar (energetikos ūkio permainos būtų pernelyg didelė rizika pajamų tikėtis ilgu laikotarpiu). O mūsų su Artūru veikla kaip tik ir mažina galimybes pajamas didinti (kaip jau rašiau – savo veikla automatiškai apribojau savo galimybes dirbti su dabartiniais energetikos žaidėjais).

  Dėl pajamų “vokeliuose” ar pan. – kaip tik baiginėju metinę pajamų deklaraciją, tai galiu pasakyt, jog praėjusiais metais daugiau nei du trečdalius pajamų gavau iš užsakovų, įsikūrusių ne Lietuvoje (iš Rusijos ar susijusių įmonių pajamų = 0,00 Lt). Beje, BŪTENT TODĖL ir galiu sąlyginai laisvai reikšti savo mintis, aktyviau dalyvauti Piliečių Santalkoje. Kitaip – NATŪRALIAI BIJOČIAU (beje, daug draugų dėl to ir bijo, nieko nedaro, nors būtų žymiai tinkamesni tokiai veiklai)!

  Dėl ES paramos – atsisakiau tos minties, nes pradėjus gilintis pradėjo aiškėti, jog nauda maža, o kaimo turizmo verslų ateitis labai miglota. Savų investicijų atsipirkimas apskritai juokingas. Vienintelis variantas – simuliuoti veiklą, bet geriau jau normaliu verslu užsiimti, o ne kablelių vietos ar nosinių raidžių ieškoti pagal kiekvieną ES paramos biurokratų piršto pajudinimą.

 15. Simas

  Liutaurai, jei tavo manymu nei kaireje, nei desineje nera vertybemis paremtu partiju, tai uz ka balsuoti??? 🙂 Neklausiu taves uz ka balsuosi (man net visai neidomu), bet jei konstatuoji toki fakta, darau logiska isvada, kad nera uz ka balsuoti… Ar vis del to yra kazkokiu sviesesniu asmenybiu dabartineje politikos erdveje?

 16. Liutauras

  “šviesesnių asmenybių” yra, bet “šviesesnių partijų” aš nematau… deja… jeigu būčiau radikalios nuotaikos, tai išskirčiau: a) parsidavusias; b) susiriejusias; c) radikalias; d) pažadukes; e) trupinius.

  bijau, kad vienintelis sąžiningas sprendimas – balsuoti už “trupinius” (pvz. Ozolo centristai, buvę krikščionys demokratai, socialdemokratų sąjunga ir pan.). tačiau iš karto žinau, kad toks balsas: a) nieko nelems (bus balta varna, todėl ta partija neperlips 5% ribos); b) net ir perlipus partija neturės reikiamų išteklių (žmonių su biurokratine patirtimi, atsparos interesų grupėms) realiam valstybės valdymui

 17. Ne kolega

  Liutaurai, ka tau aiskint, kai apsimeti, kad nezinai apie ka ir siandien ir anksciau kalbejomes (rasemes). Pats aiskiai matai kur asmenine tau nauda yra is bendravimo su Jonkumi bei jo darbo su Energija. Slykstu, kad drasos turi skaityti paskaiteles apie zurnalistika bei etika, o pats rodai etikoj mazai ka suvoki (ne bent tik uztektinai savo reklamos tikslams). Slykstu.

 18. Liutauras

  Ne kolega, tarkim, esu visiškai kvailas – tai duokit konkrečius pavyzdžius

 19. kostia

  na Liutaurai, tokią gerą knygą parašei apie VR, o tokiomis legendomis tiki.:) Juk vos tik atsirado žiniąsklaida, ji iš karto ėmė nesutikiti su etika. Jeigu gali, man bent 1 pavyzdį duok iš LT mass-media, kad butų etiška. Net tavo blogui prie noro galima priskirt neetiškumo dozę :).

 20. anoniminis bailys

  Ar per 2 metus gavai atsakyma i klausimus?
  Kada atsiras tos vertybemis veikla grindziancios partijos?

 21. Liutauras

  kostia, etika nėra 0 ir 1, tai intervalas tarp 0 ir 1. kiekvieną dieną rodiklis keičiasi. tai procesas, tai kelias į tobulumą

  anonimini baily, bijau, kad neatsiras. šiaip tai irgi procesas, kelias. turiu viltį, jog suaugsime. juk valstybei (ir partijoms) vos 18-iolika

 22. anoniminis bailys

  Nepaisant to, kad tai “irgi(tolydus) procesas”, ji galima(su priimtina paklaida) diskretizuoti. Zmones taip elgiasi su dauguma tolydziu procesu. Klausiu ne datos, o kokia to proceso faze turi ivykti pirma.

  Jei vaiku neauklesi, o tik lauksi, gali tekti iilgai laukti.

  Ir, manrods, neatsakei i pirma klausima.

 23. Liutauras

  “pirmas klausimas” – čia klausimai, kuriuos anuomet kėliau TILS’o konferencijoj? nelabai supratau, apie kokius 2 metus eina kalba?

  manau, esminis lūžis įvyks tada, kai susiformuos pakankamai didelė protingų žmonių grupė, kurie iš pradžių politinei veiklai galės skirti 10-20% savo laiko, vėliau 30-50%, dar vėliau 50-70% ir tada galbūt laimės rinkimus. esu optimistas, todėl tikiu, kad 2012-aisiais tokia partija jau gali būti ir dalyvauti Seimo rinkimuose

 24. kostia

  neįtikinai Liutaurai, įskaitos negausi. Neapgybei savo pozicijos, nors tai tiesą sakant neįmanoma. – Nes fundamento nėra. ( etikos žiniąsklaidoje ). Intervale kelio į tobulėjimą nėra. Tai sake jau Pascalis.

 25. anoniminis bailys

  Taip, klausimas buvo apie klausimus kuriuos anuomet kelei ir cia mum parodei. Ar gavai i juos atsakymus? Nagerai, tai buvo pries 1,5 metu.

  Jausmas toks, kad kalbi apie nauja partija kuri galetu dalyvauti rinkimuose kokiais 2012, ir juos laimeti. 5%? 20%?

  Luzis ivyks kai i politika ateis(isrinkti bus) pakankamai daug pakankamai protingu ir moraliu ir kitas reikalingas teigiamas savybes turinciu zmoniu. Visai nesvarbu ar jie ateis per dabartines partijas, naujas, ar vienmandates apygardas. Pakankamai daug nereiskia absoliucios daugumos, tik pakankamai daug kad “pradetu procesa”. 10%?

  Manau, kad sukurti “nauja geresne” partija kuri kazka reiksmingo laimetu, bus tiekpat sunku kiek pakeisti dabartines, kurios viska laimi.

  Dar vienas variantas yra vienmandates apygardos. Kaip vertini galimybes surinkti tuos “pakankamai” per vienmandates?

  Ar tas laikas kuri skiri visuomeninei veiklai sudaro 10%?

 26. Simas

  Liutaurai, patikek, vakar vienas zmogus, kuris nukentejo del ziniasklaidos neetiskumo (tokiu zinau gan daug), pasake, kad nebetiki niekuom ka raso ir rodo, nes paprastai zurnalistai nieko nesiaiskina ir raso bele ka, kad tik pritraukti skaitytojus ir ziurovus. Manau sioje vietoje savireguliacija neveiks, kol nebus apibreztos aiskios ribos ir neprasides bylinejimaisi su ziniasklaida. Kol kas iki to mums itin toli, nes ziniasklaidai jokiu ribu nera

 27. Simas

  Liutaurai, ka manai apie siandien ryte delfi portale pasirodziusia filmuota medziaga apie STT kratas ir sulaikymus?? Ar imanoma tokia medziaga surinkti etiskais, legaliais budais? As kazkaip netikiu, kad delfi operatorius “netycia” atsidure reikiamoje vietoje, reikiamu metu su gan nebloga kamera… Nesu Pakso salininkas, bet aiskiai matosi, kad kazkas nutekino informacija, nes tuomet butu galima teigti, kad tai nera joks slaptas tyrimas…

 28. Simas

  Liutaurai, dar noreciau isgirsti Tavo komentara apie sianaktine STT veikla ir ziniasklaidos reakcija. Kodel TT atzvilgiu yra vedama tokia zurnalistu ataka, o pvz. sulaikius konservatoriu, kuris irgi kaltinamas ivairiomis aferomis konservatoriu partija paliekama uz kritikos ribos? Ar tai etiska? Ir kaip siuo, konkreciu, atveju turetu suveikti savireguliacija? A? Ir kodel ji nesuveikia?

 29. Liutauras

  kostia, nesutinku. pavyzdžiui, galima iki nukritimo ginčytis semantiniame lygyje, kuris pranešimas teisingas – “automobilis užvažiavo ant pėsčiojo” arba “pėstysis palindo po automobiliu”

  anonimini baily, nea, atsakymų negavau, nors kai kurių pokyčių yra – gyvesni oponentai (gzi.lt), mintys apie ES viešinimo lėšų ydas.

  dėl lūžio politikoje – manau, 10% ir jos sėkmingi pirmieji žingsniai jau būtų pakankama kritinė masė. net Paleckio Frontas iš dalies tą patį dalyką parodė – galima laimėti visuomenės pasitikėjimą, kalbant apie vertybes

  dėl vienmandatinių – abejoju, turi būti bent šioks toks kolektyvas, kitaip nebus pridėtinės vertės, sinergijos

  šiuo metu aš skiriu 10-20% laiko įvairioms NVO ir pan. veikloms

  Simai, dėl to ir siūlau, jog valstybė BET KAM BET KADA finansuotų teisinę pagalbą žiniasklaidos šmeižto bylose – dabar tai ganėtinai didelis barjeras visokiems “pagalbų” dalyviams ne savo noru

  sutinku, delfi.lt operatorius žinojo, kur būti ir ką filmuoti. dėl tolesnių išvadų – nesu tikras, reikia daugiau info

  dėl konservatorių vs. TT – kiek pamenu, partijos reagavo skirtingai. konservatoriai iš karto atsiribojo, TT stojo ginti. tai šiek tiek prisideda, bet sutinku, jog nelygus situacijos vertinimas egzistuoja. bet čia iš apkaltos laikų, kai mažiausiai pusė žiniasklaidos tapo amžini Pakso priešai.

  dėl savireguliacijos šiuo atveju abejočiau, nebent radikaliu atveju atsirastų šmeižtas ar pan.

 30. Simas

  Esme yra ne partiju reakcijoje. Tiesiog kiekvienoje partijoje yra daug zmoniu, kurie bet kokiomis priemonemis siekia asmenines naudos. Ir tai bandoma neigti… Ypac pries rinkimus…

 31. anoniminis bailys

  Ir net ir partija isteigus vienmandates yra labiau tiketina tu partieciu patekimo i seima kelias nei 5%. Formalus susivienijimas, sarasai ir dokumentai nebutini tai sinergijai, tik dalyvavimui rinkimuose su sarasais.

  Padeti vienmandatininkui kuriuo pasitikiu galiu, o va stoti i jo “nauja, geresne” partija ne. Manau pakankamai daug zmoniu prilaiko butent tokia pozicija.

  Padetis primena mokinuku chora, visi bijo pradet dainuot pirmi, nes matysis klaidos(reikia zavadylos), Zino kad iskart prisijungs ir kiti ir balsai susilies, bet vistiek baisu.

  10-20% laiko skiri NVO, kazi kokia to laiko dalis tenka tai NVO kuri nesugebejo per pusantru metu atsakyti i keleta pamatiniu klausimu? Ir tu dar matai prasmes ten dalyvauti, priklausyti ir juos reklamuoti?

  Kaip mes kalbejom… Luzis ivyks kai i politika ateis, ateis, kai prades skirti dali savo laiko. Laiko turi, kazkam skiri, bet ne politikai, kodel?

  PS ziniasklaida- tik verslas, ir etikos problemos tokios pacios kaip aludariu ar karteli.. tfu, pienininku.

 32. Liutauras

  Simai, sutinku

  anonimini baily, dėl politikos – tiesiog manau, jog dar ne laikas. be to – iš doro politiko uždarbio namo nepasistatysi, o apie tai turiu galvot – šeima, vaikai 🙂 kai užsidirbsiu pradžiai, tada bus galima galvot toliau

  o dėl mano neatsakytų klausimų – manau, atsakymų niekas neturi ar bent vienareikšmiškų atsakymų neturi

 33. anoniminis bailys

  ivaizdis yra viskas, o klausimai dalykas antraeilis… ok, sita epizoda galim baigt

 34. kostia

  Liutaurai, bet semė – juk žmogus tai nukentėjo, visiškai nesvarbu kaip. įskaitos nepasirašysiu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *