XXI a. kasdienybės dienoraštis

Interviu apie skandalų įtaką Lietuvos įvaizdžiui

Šiandien bernardinai.lt bendradarbei Laurai Gintalaitei pasakojau apie skandalus ir jų poveikį Lietuos įvaizdžiui. Įdomu laukti ir kitų pašnekovų nuomonių, tačiau jau dabar keletas esminių akcentų:

 • Skandalas – tai situacija, kai:
  • yra bent dvi susikivirčijusios pusės;
  • didelis diskusijos mastas, ji iš tiesų sudomina didelę visuomenės dalį;
  • (dažnas, bet nebūtinas požymis) aiški raudona etikos riba, kurią kažkas peržengia;
 • Didžiausi Lietuvos skandalai:
  • visos istorijos:
   • XVII a. pradžioje Abiejų Tautų Respublikos remtas Lžedemitrijus – Maskvos soste;
  • antrosios Respublikos:
   • Lietuvos-Lenkijos karinis konfliktas XX a. pradžioje;
   • Klaipėdos krašto užgrobimas;
   • „Lietuvos pašto“ direktoriaus pašto ženklų istorija;
  • trečiosios Respublikos:
   • „Mažeikių naftos“ privatizavimo procesas (kaip Maskvos ekonominės įtakos Rytų ir visai Europai epizodas);
   • Prezidento Rolando Pakso apkaltos procesas (kaip Rytų Europos virsmo į demokratines visuomenes epizodas);
 • Visi šiuolaikiniai Lietuvos „skandalai“ yra vietos lygmens, nepatyrėme nei vieno unikalaus ir didelio masto skandalo, nes dėl savo mažumo neturime ne tik pasaulinio lygmens, bet ir regioninio lygio dėmesio traukos objektų (pavyzdžiui, Gerhardo Šrioderio sutartis su Valdimiru Putinu ir vėlesnis darbas „Gazprom“ bendrovei).

10 Comments

 1. biesas

  kodel Klaipedos krasto uzgrobimas yra skandalas? Kodel tada Tarybu Sajungos okupacija nera skandalas?

  <br>Taip iseina, kad kariniai konfliktai yra skandalai?

  <br>O sausio 13 ivykiai nepritrauke pasaulinio demesio pagal tave? Tai nera tarpautinis skandalas? hm..

 2. liutauras

  taip, kariniai konfliktai visada yra tam tikri skandalai, tiesiog valstybė formavimasis dažnai yra mažų skandalų rinkinys. ir kremliaus įvykdyta okupacija, ir sausio 13-oji vienos grandies reiškiniai. LT-POL konfliktą išskyriau dėl tam tikro itin specifinio istorinio skandalingumo

 3. biesas

  tai pagal tave skandalas yra tik tada skandalas kai susijas su valstybes formavimusi? kokios valstybes formavimuisi, ir kaip nuo to pasikeite kazkuri valstybe tavo minetame atvejye apie Shrederi, jo planuose dirbti Gazopromui? (dabar nesu tikras ar jis jame dirba ar ne) siuo atveju nukentejo pacio Schrederio ivaizdis ir tiek.

  As manau, kad sausio 13 ivykiai turejo zymiai didesni atgarsi. Tavo palyginime, kad Lietuvoj nebuvo tokio masto skandalu kaip Schrederio atvejis.

  Aplamai tai keista vadinti, karus, karinius konfliktus, karinius uzgrobimus – skandalais.

  Skandalas pvz yra kai Beslane teroristai uzgrobe mokykla ir valstybe slepe kiek tuo metu buvo ten ikaitu, po to pateikinejo visiskai klaidingus duomenys apie tai kaip vyko konfliktas. Cia yra skandalas. Jei Kremlius nesleptu tiesos, ir viskas vyktu skaidriai – tai nebutu skandalas, o butu tiesiog didelio masto teroristinis ivykis.

  skandalas yra tai, mano manymu, kai kazkas islenda i dienos sviesa: slapto, netiketo, nuslepta tiesa, elementariai logikai priestaraujantis dalykas.

  juk niekas nelaiko rugsejo 11 d ivykiu New Yorke skandalu? Jei butu slepiama tiesa ar kazkas, tada butu skandalas. Akivaizdus tokios skandalo pavyzdys Clintono ir Levinski atvejis.

 4. liutauras

  dėl skandalo apibrėžimo neturiu tvirtos nuomonės – manyčiau tie mano paminėti požymiai galėtų būti tam tikromis gairėmis. didžiąja dalimi, manau, sutikčiau ir dėl paties minėto "netikėtumo", "slaptumo atskleidimo" faktoriaus

  viešoji diskusija be skandalų nelabai įsivaizduojama. esminę ilgalaikę įtaką įvaizdžiui daro ne paties skandalų egzistavimas, o jų metu akcentuojamų problemų svarba ir pasiryžimas bei naudojamos priemones juos neutralizuoti

 5. Biesas

  na jei nezinai tiksliai kas yra skandalas, tai tada nieko keisto, jei tau bet kokia viesa diskusija neisivaizduojama be skandalo, nes galbut tavo "skandalo" remai yra labai platus. Kas yra, anot tamstos, viesoji diskusija? Ar kai 10 zmoniu susirenka bare ir diskutuoja ar tai viesa diskusija? ar cia turima omeny diskusija tiesioginiame eteryje per tv?

 6. liutauras

  tamsta, suprantu, įrašo pradžios net neskaitėt? 😉

 7. Biesas

  skaiciau, bet nesuprantu, ar tie 3 punktai turi buti visi iskart, nes atskirai juos paemus, tai tikrai nera skandalas. Pvz kokios yra dvi susikivircijusios puses Schrederio atveju? kokios puses susikivircijo Clintono ir Lewinski skandalo metu?

  Del punkto, kad didelis diskusiju mastas tai cia sutinku, butina salyga skandalui. Abu siuos atvejus zymiai labiau apibudina slapto islindimas i viesuma ir tuo budu viesumos pasipiktinimo atsiradimas, ko pasekoje isaugo didele viesa diskusija.

 8. liutauras

  mano nuomone, visi punktai turi būti iš karto

  Šrioderio – sąžiningo verslo bendruomenė (jos etikos normos) ir Šrioderis+Gazprom

  Klintono – sąžiningų valdininkų bendruomenė (jos etikos normos) ir Klintonas (jo asmeniniai interesai)

  slaptumo atsiradimas – gal (sutikčiau, kad tai galimas, bet nebūtinas požymis), bet pvz. "Mažeikių naftos" privatizavimas buvo visiems žinomas, neatsirado "per naktį".

 9. Biesas

  Hm..” Šrioderio – sąžiningo verslo bendruomenė (jos etikos normos) ir Šrioderis+Gazprom”

  Na cia labiau pasipiktine buvo politikai ir zurnalistai, o ne saziningi verslininkai. Tiesiog jie issake savo nuomone, kad taip negrazu is politikos tiesiai I gazproma. O kivirco kaip po tokio as nepastebejau, tiesiog Schrederio kritika is vienos puses, o kitoj puse tyla (palyginus su kita puse)

  Del Klintono, tai nematau ten jokio kivirco. Klintonas melavo, kad neturejo santyliu su Lewinskiu, kai pasiule jam pasitikrint DNR, suprato, kad bus priciuptas ir prisipazino.

  Del tu visu punktu butinumo vienu metu.. Skandalingas Litvinenko nuzudymas, kas susikivircijo? Nuzude zmogu labai neiprastu metodu, poloniu, viskas – tame ir skandalas. O toliau jau zurnalistu sapaliones, kas su kuo, uz ka, kodel ir t.t. kur cia etika? Aisku, zmogaus nuzudymas nera etiskas, bet suprantu kad raudonos etikos ribos perzengimas – turima kitkas omeny.

  O kas su Mazeikiu nafta?

  nu cia pasaka be galo 😀

 10. liutauras

  manau, nuomonės iš esmės sutampa, skirtumas nebent formuluotėse

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *