XXI a. kasdienybės dienoraštis

„Tinklas“ apie interneto komentarus

Matyt, kai kur visgi girdisi mano nuomonė apie tai, jog bloger'iams turi būti skiriamos ne tik naujos pareigos, tačiau pripažįstamos ir naujos teisės. Ta proga šiandien „Žinių radijo“ laidos „Tinklas“ vyr. redaktorei bent desėtką minučių pasakojau, kaip įsivaizduoju šiandieninę situaciją ir teisines naujojo Visuomenės informavimo įstatymo (VIĮ) projekto pasekmes. Pagrindiniai akcentai:

 • Teisę komentuoti internete užtikrina saviraiškos laisvė. Ji įtvirtinta Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijoje, mūsų LR Konstitucijoje. Saviraiškos laisvė gali būti varžoma (anot adv. Liudvikos Meškauskaitės), kai kyla pavojus:
  • valstybės saugumui (įskaitant slaptą informaciją);
  • viešajai tvarkai;
  • žmogaus sveikatai, garbei;
  • teisminės valdžios nepriklausomumui;
 • Pirmas precedentas riboti saviraiškos laisvę Lietuvoje – 2005 m. rugsėjo 19 d. LR Konstitucinio Teismo sprendimas, kuriuo teisinių kūlversčių pagalba konstatuota, kad „kavkazcenter.com“ tarnybinės stoties veikla Lietuvoje nutraukta nepažeidžiant teisės aktų reikalavimų. Mano nuomone, tai tiesioginis tiesioginis įrodymas, kad LR Konstitucinis Teismas priiminėja politizuotus sprendimus, nes kitaip būtų grėsę pabloginti tarpvalstybinių santykių su Maskva padėtį;
 • Dabartinis VIĮ projektas iš esmės nekelia didelių problemų dėl komentarų autorių atsakomybės (tą, kaip paaiškėjo praėjusią savaitę, išsprendė blanketinė norma į Informacinės visuomenės paslaugų įstatymą), tačiau, kaip minėta ankstesniuose komentaruose, visiškai išbalansuoja interneto autorių teisių/pareigų visumą. Praktikoje sprendimas būtų naudoti visas „teisinės diskusijos“ formas iki pat Europos žmogaus teisių teismo. Pažymėtina, kad tokį kelią pradėję JAV blogeriai kol kas laimi prieš „Apple“, nesutikdami paviešinti savo informacijos šaltinio.

Kaip žadėjo Jolanta Germanavičiūtė, radijo bangomis mano mintis turėtų transliuoti rytoj (antradienį) 11:05 ir 16:25.

1 Comment

 1. Anonimas

  gaidys cia o ne blogAs! suda nx tu cia dedi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *