XXI a. kasdienybės dienoraštis

Apir rasizmą JAV: Obama vs. McCain

Niekaip negaliu suvokti, kodėl balsuoti už Obamą galima vien dėl to, jog jis tarp protėvių turi negrų (tiesa, nebuvusių vergais JAV), o balsuoti už McCain’ą dėl to, jog jis baltasis, jau būtų rasizmo apraiška?

Kažkaip įtariu, jog anti-rasizmo ideologija apsivertė ir JAV dabar tai ne anti-rasizmas, o anti-baltųjų judėjimas.

Papildymas 2008.11.05 08:41, Pavyzdžiui, ačiū Tomui už nuorodą ir cituoju Polą Ibrahimą (Paul Ibrahim):

 19. Obama has repeatedly injected his race into the campaign in an attempt to pin it on his opponent, and has actively stoked racial tensions in the Hispanic community by associating John McCain with invented anti-Hispanic insults.

5 Comments

 1. gman

  turetum zinoti, kad civilizuotame pasaulyje zodis “negras” yra nevartotinas.

 2. Liutauras

  matyt, nesu įsigilinęs į rasizmo ir anti-rasizmo ideologiją, tačiau neteko girdėti rimtų argumentų, kodėl “negro” (iš ispanų “juodas”) yra netinkamas žodis apibūdinti rasę, kurioje dominuoja juoda odos spalva

 3. gman

  del tos pacios priezastes kodel azijieciams apibudinti netinkamas zodis “siauraakis”. priezastis ne paraidineje reiksmeje, kuri formaliai yra teisinga, o prasmeje, kuria zodis igavo istorijos eigoje ir del jo vartojimo budo.
  O kodel nenaudotinas yra saules simbolis – svastika?

 4. Rokas Arbušis

  galit mane kaltinti rasizmu, bet patys negrai išsikovojo, kad jų nevadintume negrais. berods jav tai teisinis reikalas. bet mūsuose juk jav įstatymai neveikia?
  o dėl svastikos, man regis, saulės ženklas ir svastikos ženklas į skirtingas puses sukasi. ar klystu?
  kitą vertus, naciai iškreipė saulės ženklo reikšmę. beje, atkūrus lietuvių karių viduramžių aprangą, kuria puošiamasi per iškilmes įvairias, ant skydų yra svastikos – žalčiai, susirangę į saulės ženklą.
  o jav viskas iškreipta – jei nesi negras ir gėjus, darbo gali ir negauti, o jei esi, bet negausi – jau diskriminacija…

 5. gsm, 2 gman

  Iš angliško Wikižodyno:
  negro:
  In the United States of America the word is considered acceptable only in a historical context
  Iš Wikipedijos:
  The term is still used in some contexts for historical reasons such as in the name of the United Negro College Fund

  Ir tai iš esmės galioja tik JAV. Daugelyje kitų valstybių tai normalus bendrinis žodis. Beje, JAV gali tūlą įžeisti, pavadinęs jį “black” – atseit taip žmogaus odos spalvą iškeldamas virš kitų ypatybių ir neva norėdamas jį pažeminti. Lyg to paties negalėtum išreikšti pavadindamas žmogų afroamerikiečiu.

  Kita vertus, kaip geriau pavadinti lietuvio vaiką-negriuką, kalbantį lietuviškai ir žaidžiantį su kitais vaikais kur nors Balbieriškyje? Kas mažesnis įžeidimas – negriukas ar afroamerikietis/afrolietuvis (suprask: atkeliavęs iš Afrikos, svetimas, ne lietuvis)? Manau, jei žmogui gėda, kad jis kažkuo išskirtinis – tai jo ir jo bendruomenės problema. Taip, man nemalonu, kai mane pavadina rusu (nes žeidžia patriotinius jausmus, daro faktinę klaidą ir t.t.) – bet neprieštarauju vadinamas lietuviu, pribaltu, europiečiu, white guy ar dar kaip nors – kas yra teisybė ir tam tikrame kontekste mane padeda identifikuoti be neigiamų konotacijų.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *