XXI a. kasdienybės dienoraštis

Socialinės NE-atsakomybės grandinė

Man patinka gražios gražių įmonių ir jų gražių darbuotojų iniciatyvos. Vieni rūpinasi gamta ir siūlo gamtą tausojančius (taip jie teigia) pirkinių krepšelius. Antri kartą per metus fotografuojasi prie šiukšlių maišų artimiausiame miškelyje. Treti tikina visada versle siekiantys abipusės naudos (tiesa, dažnai neaiškus rezultatas lieka trečiajai šaliai – visuomenei).

Balandį BNS naujienų agentūra ėmėsi jai nelabai priderančios veiklos – gana nuosekliai ir detaliai ištyrė kenksmingų sveikatai žaislų importą į Lietuvą. Rezultatai, tiesą sakant, žudantys… Į Lietuvą dienos šviesoje vežami, reklamuojami, parduodami ir naudojami vaikų (!) sveikatai kenkiantys žaislai. Koks visų parazitų, surištų šia grandine, atsakymas? Всё законно!!!

Štai vaikžudys Tomas Palevičius, vadovaujantis daugiausia 2007 metais nesaugių ir chemiškai pavojingų žaislų į Lietuvą importavusiai bendrovei „Mevasta“, teigia, kad visus žaislus perka tik su dokumentais ir sertifikatais, bet kinai kartais vis tiek juos apgauna. Formaliai jis visiškai teisus – importuojant užtenka gamintojo sertifikato.

Valstybinė ne maisto produktų inspekcija, po kurios tyrimų 2007 metais iš prekybos pašalinti 27 rūšių žaislai, pasirodo, irgi sėdi su byrančiais dantimis ir pasyviai stebi žalojamą vaikų sveikatą. Atstovai tegali pripažinti, jog pašalintų žaislų skaičius galėtų būti dar didesnis, bet daugiau neturima pinigų bandymams.

Alkoholio klausimais perdėtą uolumą rodžiusio Felikso Petrausko vadovaujama Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba tokioje situacijoje drįsta ieškoti kliauzų, galinčių apginti prekiautojus, viešai reklamuojančius ir pardavinėjančius vaikus žalojančius žaislus.

Anekdotas, o ne piliečių atstovas sėdi Ūkio ministerijoje – štai šios valstiečių prižiūrimos kontoros Gaminių techninio reglamentavimo skyriaus vadovas Vitalius Skaržinskas tik iš žurnalistų sužino apie dešimtis tūkstančių sveikatai pavojingų žaislų. Jam kelia nuostabą faktas, jog tiek vaikų gali likti invalidais. Įdomu, kokius realius darbus tada dirba tokie „specialistai“? Kolūkių laukuose vis dar kasa bulves?

O galbūt galime ieškoti bent truputį padorių prekybininkų? Pasirodo, pigi kinų produkcija užspaudė protus iš esmės visiems prekybos tinklams ir specializuotoms vaikų žaislų parduotuvėms. Pagalvokite, galbūt ko nors šiame sąraše dar nėra ir tai galėtų būti vieta, kur ramiai galėtumėte pirkti dovaną mažyliams. O kol kas siūlyčiau to nedaryti visuose didžiausiuose prekybos tinkluose – didmenininkai atvirai pripažįsta žaislus tiekiantys visoms maksimoms, hyperimiams, norfoms ir ikiukams. „Senukai“, „Viskas už vieną eurą“, „Rivona“ („Norfa“ grupės įmonė), „Vaikutis“, „Mevasta“ (valdo „Toy‘s Market“ ir „RuDuDu“), „Voira“ daro tas pačias nuodėmes.

Svarbu suvokti, jog ne ką mažesnė atsakomybė tenka ir mums, pirkėjams. Siekis pirkti „pigiai nebrangiai“ verčia kitus grandine surištus elgtis neadekvačiai ir remti kinų ar kitų šalių pramonę, spjaunančią į būsimų vartotojų sveikatą. Žinoma, teoriškai nesaugius žaislus galima grąžinti ir po fakto, atgauti pinigus ir tada rinktis protingai, tačiau ar daug iš mūsų norėtų rizikuoti savo mažylių sveikata?

Norėtųsi tikėti, jog ši istorija – tik viena išimtis mūsų valstybėje. Jog tik atsitiktinumų virtinė lėmė siaubingą rezultatą. Jog mūsų tarnai – valstybės atstovai – imsis priemonių ir saugos mūsų vaikus. Jog verslininkai nepirks trokštamo naujo „Ferrari“ už suluošintus ateities piliečių gyvenimus. Kitaip vienintelis barjeras liekame mes patys. Galime pasyviai ignoruoti tokius neatsakingus verslininkus, galime aktyviai reikalauti valdžios veiksmų, burtis į nevyriausybines organizacijas ir jų priemonėmis ginti savo vaikų sveikatą. Žinoma, galime ir toliau sėdėti užmerkę akis…

Paskelbta vz.lt

2 Comments

  1. Jovita

    Pritariu nuomonei, kad iniciatyva užkirsti kelią neatsakingam verslui pirmiausia turi prasidėti nuo vartotojo, nes naivu būtų tikėtis, kad verslas pirmasis susirūpins vartotoju.
    Kol lengvai perkame tai, kas pigu ar gražu, nesirūpindami nei prekės kilme, nauda ar tiesiog poveikiu sveikatai, atveriame visas galimybes neatsakingai rinkodarai taikomai ne tik mums, bet ir patiems silpniausiems visuomenės nariams. Kiek tai tęsis, priklauso tik nuo mūsų…

  2. Liutauras

    nuo mūsų – pirmiausia, tačiau kartu turėtų veikti ir valstybinės institucijos, ir sąžiningas verslas neturėtų gėdytis bei mesti lauk iš savo gretų niekšus…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *