XXI a. kasdienybės dienoraštis

Kas svarbu piliečiams ir Lietuvos ateičiai?

Rinkis rimtaiVakar dalyvavau eiliniame „Piliečių Santalkos“ ruošiamo projekto „Rinkis rimtai“ darbo grupės susitikime. Baigiame dėlioti jo rėmus ir pagrindinius tikslus. Jau nutarta, jog projektą sudarys 3 etapai – paruošiamasis (pavasarį), tylos (vasarą) ir baigiamasis (rudens pradžioje iki rinkimų).

Dabar dirbame ties paruošiamojo etapo turiniu, o konkrečiai – kokios diskusijų temos, Lietuvos valstybės gyvenimo klausimai, rūpesčiai verti didžiausio dėmesio? Greitai sudėliojome tai, kur „Piliečių Santalka“ dirba ir turi poziciją (teismų reforma, energetika, aplinkosauga ir t.t.), tačiau tikrai smagu ir naudinga būtų išgirsti nuomonę iš šalies. Kaip manote – kokios temos, diskusijų ir pasiūlymų sritys yra svarbiausios, ruošiantis rinkimams? Pagal kokių sričių kriterijus turėtume vertinti politikų pasiūlymus?

12 Comments

 1. Tang

  Mokesčių politika (mokesčių sistemos paprastinimas). Jei turit specialistų butu šaunu.

 2. Frederico

  Aukštojo mokslo reforma, pavyzdžiui, nes visiška bezabrazija ten. Ėmusis tinkamų žingsnių, gal dar ir įmanoma intelektualesnį Lietuvos jaunimą išlaikyti šalyje.

 3. Frederico

  Smulkaus (ypač) ir vidutinio verslo skatinimas.

 4. PRaKEIKSMAS

  Beabejo aukštojo mokslo reforma, nes kolkas man kažkaip labai įdomiai viskas atrado, kažkaip iš “kito galo”. Pirma iškeliamas mokestis už mokslą, net nepradėjus spręsti studijų kokybės klausimo.

  O šiaip kalbant apie partijas Lietuvoje, nerimą man kelia visiškas ideologijas nebuvimas ar net jos neigimas. Tokie dariniai kaip „Darbo partija“ ar Tvarka ir teisingumas“ neigia priklausymą bet kokiai ideologinei krypčiai, tačiau kalbant ir apie vadinamąsias „tradicines“ partijas nieko gero negalima pasakyti, nuo 2001 metų turime socdemus, o šalyje nuolatos mažinami mokesčiai… Iš esmės man svarbiau pradžioje bent išsiaiškinti, kokia linkme linkusios judėti atskiros partijos, o jau tada galime kalbti konkrečiai apie teismų reformą ar energetikos problemas.

 5. stb

  gal nebesipleskite per daug i reformas. ypac mokslo…:) nes tuomet reikes ir medicinos reformos ir zemes ukio reformos ir t.t.t. vienzo reformatu judejimas:) turetu buti didesniai pilieciu daliai aktualios temos ka jau ir minejote: energetika,teismai,mokesciai…

 6. Simas

  O as ir vel noreciau pakritikuoti ideja “Rinkis rimtai”. Kodel? Tai skamba kaip izeidimas nemazai rinkeju daliai, nes taip pabreziama – iki siol rinkimuose balsavote ne rimtai… Vien jau tokia pozicija sukelia abejoniu del jusu organizacijos politines nepriklausomybes. O del atsakymo i tema, tai – per daug yra problemu musu visuomeneje, del to kalbomis jau nieko nepakeisite. O jei reikia tiek darbo ideti ir netureti jokiu apciuopiamu rezultatu, tai… Atsiprasau, bet tikrai negliu palaikyti eiliniu populistu (bent jau kol kas). Ir nepriimk tai asmeniskai, nes as ziuriu is kritiskosios puses, nors labai tikiuosi, kad tikrai nuveiksite nemazai geru darbu. Sekmes ir nepersistenkite, nes, Liutaurai, kaip viesuju rysiu specialistui, reikia zinoti, kad ne visi zmones yra pakankamai kvaili ir pasigaus jusu PR’a… Beje, kaip baigesi istorija del akreditacijos Seime?? Negi taip ir sedesi sudejes rankas?? Ir is kur tuomet gaunama, anot jusu, patikima informacija apie vykstancius negerus procesus??

 7. PRaKEIKSMAS

  Stb: “Ypač mokslo”? Žinių ekonomikos amžiuj į ką labiausiai vertėtų kreipti dėmesį? AM reforma ir taip stipriai vėluoja, realiai turime dar iš sovietmečio paveldėtą AM sistemą, kuri šiai dienai daugeliu atžvilgiu atgyvenusi ir neefektyvi.

  Simai: aš tai tikrai suabejočiau ar ankstesniuose rinkimuose buvo renkamasi “rimtai”…Švytuoklė tarp sąjūdžio ir komunistų, toliau “naujųjų gelbėtojų” pergalės…

 8. Frederico

  Sutinku su Simu. Kuo Lietuva galėtų tapti išskirtinė Europos ekonominiame žemėlapyje (žinoma, jau vėluojame tą daryti ne vienerius metus) tai savo žiniomis. Neturime nei naftos, nei dujų, tačiau turime daug protingų jaunų žmonių, kuriuos reikia nukreipti tinkama linkme. Dabartinė likusi linkmė – studijos užsienyje, po kurių daugumai jau nebėra noro, o kartais ir galimybių grįžti į tėvynę. Dabartinė AM sistema labiau panašėja, į jaunų talentų gniuždymą, o ne laisvą aplinką, kurioje jie galėtų tobulėti ir naujomis idėjomis bei darbais dėti pagrindą kitokiai Lietuvai. Stiprios žinių ekonomikos valstybei. Tai, kas yra dėstoma universitetuose – gryniausias absurdas. Sovietmečio laikų metodika ir dėstytojų žinių lygis. Tarkim būsimiems žurnalistams tie patys apsihabilitavę dėstytojai tiesiogiai jau pirmaisiais metais paaiškina, kad kartais “tiesiog verčiau patylėti”, o tavo nuomone neverta nė supuvusio skatiko. Imam verslo vadybą – keturi metai šūdo malimo, ką lengvai sužinai jau pirmosios dienomis pradėjęs savą verslą. Apie IT specialistų ruošimo lygį aukštojoje išvis patyliu.. Mokslas nebent dėl popieriaus, bet kokius specialistus po to turime?
  Be stiprios ir tinkamos aukštojo mokslo reformos, ir toliau didės jaunų žmonių emigracija, o po gero dešimtmečio pajausime intelektualių, apsišvietusių ir už valstybę, o ne tik savo kišenę, jaučiančių atsakomybę žmonių stygių. Pilietinė visuomenė? Verčiau jau tą gražų žodį pamiršti. Na gal po 50 metų, ne greičiau.

 9. Frederico

  Atsiprašau supainiojau mintis. Sutinku su Prakeiksmu 🙂

 10. stb

  Tik jau nereikia pradeti paistyti niekus apie “bloga sovietine mokslo sistema”. Ji LR nesovietine jau kokie 18-ti metai…Va tikra sovietine tikrai buvo gera ,nesudetinga ir prieinama praktishkai visiems ( tik paskutiniam “lodariui”-ne ). Kadangi esu “sovietinio” aukshtojo mokslo absolventas, DRASIAI galiu pastatyti i vieta ne viena dabartini magistriuka. Na nebent anglu kalbos lygyje ne:)
  Buvo aishku kaip diena kad mokslas buvo NEMOKAMAS. Baigei vidurine? Gali stoti i aukshtaja( jeigu ne tinginys-kartojuosi).Baigei 8 klases ir technikuma ? Vel gali testi karjera aukshtojoje…Bendrabucius galejo gauti praktishkai visi.Apie komsomolo butinuma aukstojoje irgi sekti pasaku nereikia:)Beje planuoju testi studijas ir dabar. Aishku jau mokamas:) Ir jokia reforma cia ne prie ko..
  Reziume.Galite svajoti apie stipru moksla Lietuvoje kiek patinkami. Kol valstybes biudzete nebus pakankamai leshu mokslui,tol bus tik plepalai…O gero biudzeto baze yra stambi pramone ( energetika ,telekomunikacijos ir t.t)bei mokesciu sistema..Stambaus kapitalo shalyse rimtas mokslas irgi vyksta tik stambaus kapitalo uzsakymu.Arba stiprios diktaturos kaip kinijoje.
  Dar apie sovietini moksla.Kas tuo metu pirmavo pasaulyje branduolio fizikos tyrimuose? Ar tik ne CCCP? :)Beje greitintuvus jie turi ir dabar ir palaiko nebloga lygi.Apie kosmosa jau net nekalbu..Visose srityse aishku nepirmavo nes tai ir neimanoma.Kaip ir usa ar japonija nepirmauja visose srityse dabar. Pvz prancuzai dideli termobranduolio megejai ( ir sprogdina ir jegainiu daug turi ir bandomaji termobranduoli dabar stato pas juos)

 11. Simas

  Tai palaukite, jei as esu laisvas zmogus, pragyvenes uzsienyje ne vienerius metus, turedamas tiesiog kitokia nuomone esu komunistas??? Pradeda lysti zinomos paranojiskos politines jegos ausys… O man tai itin nepatinka. Jei zmogus turi kitokia nuomone (beje, greiciau centristine negu kaire), tai jau viskas – zluges?? Stai ir matosi sekmingo (itin sekmingo!!) itin seno PR pasekmes. Komunizmo pas mus jau seniai nebera. Bet kazkas ji mato. As nematau. Matau paprasciausius nusikaltelius, ko niekas jau seniai neivardija, nes, matyt, patys ju vietoje darytu ta pati… As balsuociau uz tokius zmones, kurie sugebetu atskirti pelus nuo grudu ir be jokiu PR skambiu fraziu. Sakyciau pas mus yra didziule visuomenes mentaliteto problema, kai zmones nebeatskira realybes nuo issigalvojimu. Kai zmogus ka nors apgauna ir is turi finansines naudos, tai jis ne komunistas, jis – nusikaltelis. As noriu, kad tokie dalykai isitvirtintu visuomeneje, nes taip yra visose normaliose salyse (net taip atsilikusiose musulmoniskose), bet ne pas mus (prosovietiskose salyse). Ir isvis – nusikalteliai yra tie, kurie neatlieka savo darbo – tai ka jie privalo daryti (policija, STT, Vyriausybe ir panasiai). Negi vel reikia priminti kodel yra gerai buti lietuviu, bet ne vokieciu?

 12. stb

  Simai,pateikei”lietuvishkos saviplakos” pavyzdziu.
  Keista ,kad neishgirdau pacio kvailiausio argumento “man geda buti…blablabla”:) O man negeda buti LIETUVIU visur. Ir laisvu zmoniu bet kurioje visuomeneje nera. Laisvas zmogus tai toks vienas zmogus tyruose..toks vienas vienas ir laisvas laisvas ..ir niekam nereikalingas:)Tik pats sau…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *